Pradžia

Prisilietėme prie paveldo Katyčių kapinėse

Atnaujinta: 2022-06-20
Pradžia

Katyčių seniūnijos teritorijoje yra 26  kapinės. Iš kurių  dvejos veikiančios, 8  - riboto laidojimo ir 16 neveikiančių. Senosios kapinaitės  yra paveldo objektai, atminties vietos, todėl visuomenės ir ypač jaunos kartos švietimas yra siekiamybė, svarbu grąžinti senosioms kapinėms viešosios pagarbos objektų statusą.

Siekiant, kad šis turtas, paliktų tiltus su praeitimi, nenunyktų labiau negu dabar, stengiamasi fiksuoti šias kultūrines vertybes. Todėl Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Katyčių filialas organizavo edukacinį užsiėmimą Katyčių miestelio III evangelikų liuteronų senosiose kapinėse esančiose Katyčių evangelikų liuteronų bažnyčios šventoriuje.

Edukacinį užsiėmimą vedė kraštotyrininkė, bibliotekininkė Ona Miliauskienė.  Onutė Miliauskienė  pradėjo domėtis Mažosios Lietuvos paveldu, senosiomis evangelikų liuteronų kapinaitėmis, vadinamomis muziejumi po atviru dangumi, prieš gerą dešimtmetį,  kai buvo pakviesta į Kavolių kapinių šventę. Per šį laikotarpį Onutė Miliauskienė su bendraminčių komanda Usėnų apylinkėse aptiko ir užfiksavo 27 kapinaitės:  atlikti kapinaičių ir kapaviečių matavimai. Kapinaičių ir kapaviečių aprašymai bei schemos parengtos pagal Klaipėdos universiteto mokslininkų rekomendacijas. 

Birželio 17 d. Onutė atvyko į Katyčius pasidalinti savo patirtimi su Katyčių pagrindinės mokyklos šeštos klasės mokiniais ir jų klasės vadove Rita Gečiene. Edukacijos dalyviai Katyčių senosiose kapinaitese mokėsi įamžinti ir suregistruoti kapinėse likusius senus kryžius, antkapinius paminklus ar jų likučius.

Mokiniai sužinojo  naujų žodžių, kaip epitafija (užrašas ant mirusiojo kapo antkapio ar plokštelės, skirtas jo gyvenimui paminėti), teracas (marmuro, granito arba bazalto gabalėliai, surišti cementu) ir kt. Išmoko atskirti antkapio tipus (rėminiai, sarkofaginiai), kryžiai (kalti ar lieto metalo),  medžiagą iš kurio pagaminti antkapiai.

Sudėliojus numerius ant kapaviečių, Katyčių kapinėse rastos 94  kapavietės.  Išklausią Onutės M. nurodymų, pasiskirstę po du, mokiniai kibo į darbą. Jaunuosius edukacijos dalyvius sudomino šis užsiėmimas, nors reikalauja atidumo, kruopštumo, kantrybės… nutarta ateityje apsilankyti  visuose Katyčių seniūnijos teritorijoje esančiose kapinaitėse ir užfiksuoti jose likusį paveldą.

Marina Lodusoava,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Katyčių filialo vyr. bibliotekininkė

Į viršų