E.Benetis. Karikatūros. „Šypsena Bučai“
Jau metus Pasaulis serga karo liga ir ne vieno iš mūsų diena prasideda sekant naujienas Ukrainoje. Tad, ne be pagrindo, žinomo palangiškio architekto Edmundo Benečio pirštas nusitaikė į Kremlių. „Juk juokaujame ne todėl, kad turime humoro, bet esame priversti turėti humoro, kitaip pražūtume“, – kritika karui išgarsėjusio rašytojo E. M. Remarko citata, nepraradusi aktualumo ir šiandien. ,,Homo Putinus – baisiau už homo sovietikus“, – sako ir į antros autorinės karikatūrų parodos atidarymą kovo 14 d. (antradienį) 17.30 val. Palangos viešojoje bibliotekoje kviečia jos autorius.
Mažoji grafikos forma nesvetima brėžinius profesionaliai įvaldžiusiam E. Benečiui: architekto karikatūros dar praėjusiame amžiuje buvo publikuojamos lietuviškame satyros ir humoro žurnale „Šluota“. 1983 metais iš Maskvos parsivežtas tarptautinės antikarinės karikatūrų parodos „Сатира в борьбе за мир” („Satyra kovoje už taiką”) medalis, o iš Gabrovo (Bulgarija) 1983 metais – specialusis prizas. 1984 m. E. Benetis apdovanotas III laipsnio diplomu lietuviškoje ,,Homo sapiens“ karikatūrų parodoje.
Karas yra blogių blogis! Būtent į tai ir rodo architekto pirštas prieš karą ir išraiškingas, savitas piešinys. Kandžia ironija ir humoru – taip, bet ne neviltimi. Sarkazmas ribojasi su cinizmu. Amžina stebėtojo pozicija. Brutalu. Dėl to – įtaigu.
E. Benečio karikatūrų paroda „Šypsena Bučai“ kovo 14 – 31 eksponuojama Palangos viešosios bibliotekos parodų salėje.
---
Senųjų tekstų ir fotografijų paroda „NUGRIMZDUSIS VILNIUS“
Gedimino sostinės Vilniaus 700-ąją sukaktį kviečiame pasitikti ir Palangos viešosios bibliotekos skaityklos salėje, kur kovo mėnesį eksponuojama fotodailininko Juozo Valiušaičio fotografijų parodą „Nugrimzdusis Vilnius“. Parodos autoriai – pirmieji fiksavę Vilniaus miestą fotografai: Juozapas Čechavičius (1808–1888), Stanislavas Fleury (1858–1915), Janas Bulhakas (1878–1950). Juozo Valiušaičio fotografijos – šiandienos Vilniaus atspindys.
Jaukioje bibliotekos skaityklos erdvėje nepajėgsite išvengti apžavų, kuriuos skleidžia srauniosios Vilnios šimtmečiais gludinti senojo Vilniaus vaizdai. Nesuskaičiuojamų bažnyčių bokštai ir kryžiai atskirti vienas nuo kito stogų raudonio švaistosi architektūriniais turtais, o persmelktos nakties tylos, maldų ir sapnų dunksančios šventyklos, vienuolynai, rūmai su dideliais parkais, dvarai, dvareliai su ūksmingais sodais ir kiemais liudija senojo miesto charakterį. Šio nepakartojamo žavesio kupino ir iš laiko sutemų išnyrančio Gedimino sostinės miesto vaizdus palydi jo paslaptį įminusių: gydytojo, kraštotyrininko Vladislavo Zahorskio (1858-1927); fotografo, literato Jano Bulhako (1876-1950); tapytojo, dailininko Ferdinando Ruščico (1870-1936); menotyrininko Mikalojaus Vorobjovo (1903-1954); poeto, literato Česlovo Milošo (1911-2004); meno istoriko Jurgio Remerio (1888-1979); pamokslininko, poeto Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595-1640); hidrografo, archeologo ir kraštotyrininko Konstantino Tiškevičiaus (1806-1968) bei kitų žinomų žmonių mintys.
Profesionaliai atrinktą ekspoziciją sudaro 13 stendų, kurie leis ramiai akimis paklaidžioti po Juozapo Čechavičiaus (Józef Czechowicz, 1818–1888) fotoaparato objektyvu užfiksuotus, išsiskiriančius meniškumu bei kompozicijos forma Vilniaus apylinkių peizažus, juolab iki 19 a. 7-ojo dešimtmečio vietovaizdžiai dažniausiai buvo tapomi tik dailininkų, o su šiuo fotografu neatskiriamai susijusios reikšmingos permainos Vilniaus vaizdų įtvirtinimo istorijoje.
Tarp pirmųjų fotografų, įamžinusių XIX–XX a. sandūros Vilnių, išskirtinė Stanislovo Filiberto Flerio (Stanisław Filibert Fleury 1858–1915) pavardė. „Nugrimzdusis Vilnius“ susipažindins su šio, mažai kam girdėto, Vilnių įamžinusio lenkų tapytojo, fotografo, vieno iš stereoskopinės fotografijos pradininko darbais. Vaizdingą kelionę laiku sostinės gatvėmis tęsia ir retam lietuviui žinomas Janas Brunonas Bulhakas (Jan Brunon Bułhak 1876-1950). Tačiau būtent šis lenkų fotografas ir fotografijos teoretikas, ilgai gyvenęs Vilniuje ir įamžinęs miestą tūkstančiuose nuotraukų yra vienas daugiausia prisidėjusių prie to, kad mes žinome, kaip prieš 100 metų atrodė Lietuvos sostinė.
Juozo Valiušaičio parodą „Nugrimzdusis Vilnius“, skirtą Gedimino sostinės Vilniaus 700 metų sukakčiai paminėti, Palangos viešosios bibliotekos skaitykloje kviečiame lankyti iki 2023 m. kovo 31 dienos.
---