Pradžia

Knygnešio dieną prisiminkime spaudos platintojų reikšmę Lietuvai

Atnaujinta: 2023-03-16
Pradžia

Carinės Rusijos valdžia  po 1863 m. sukilimo uždarė lietuviškas mokyklas ir uždraudė spaudą lietuviškais rašmenimis. Tačiau atsirado drąsių herojų – knygnešių, kurie slaptai ryšuliuose atgabendavo į Lietuvą spaudos iš Prūsijos.

Knygnešių veikla truko 40 metų (1864–1904). Ji buvo labai pavojinga – pasienyje didvyrių tykodavo žandarai, o žmonių likimai buvo paženklinti jaudinančių, bauginančių ir drąsių istorijų. Šis unikalus reiškinys, kurį UNESCO pripažino analogų neturinčia veikla, įkvėpė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos darbuotojus parengti istorinę pamoką moksleiviams. Edukacija buvo parengta remiantis Viltarės Platzner knyga „Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai“. Istorinės kelionės metu dalyviai kartu su knygos herojais, knygnešiais, turi galimybę patirti nuotykį – kelionę po Lietuvą, kai ji buvo okupuota Rusijos imperijos.

Knygnešio dienos išvakarėse, kovo 15-ąją, Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vykusioje interaktyvioje pamokoje „Mažieji knygnešiai“ dalyvavę Šilutės Pamario progimnazijos 4 klasės moksleiviai (mokyt. Diana Lileikienė) sužinojo apie knygnešių tinklo veikimo principus, būdus, kuriais buvo gabenamos knygos, jų išradingas slapstymo ir platinimo vietas bei dar daug kitų istorinių įdomybių.

Pabuvoję knygnešio kailyje, išsprendę užduotis ir atsakę į viktorinos klausimus, reflektuodami vaikai priėjo vieningos išvados, kad šiandieniniame kontekste ypatingai svarbu suprasti, koks gali būti sunkus kelias į laisvę, kokia jos vertė. Jie suvokė, kad labai svarbu pagerbti bebaimius herojus, kurių ryžtas, tikėjimas, viltis ir nuveikti darbai carinės Rusijos imperijos priespaudos metu iki šiol įkvepia branginti nepriklausomybę.

Visi, norintys dalyvauti interaktyvioje pamokoje „Mažieji knygnešiai“, kviečiami registruotis tel. (8 441) 78218 arba užsukę į Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vaikų aptarnavimo skyrių (Tilžės g. 10).

Kristina Kelmelienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Vaikų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė

Į viršų