Pradžia

Įgyvendintas projektas „Knygrišystė knygių žemėje“

Atnaujinta: 2021-12-03
Pradžia

Sparčiai tobulėjant skaitmeninei erai vis dažniau girdime nuomonę, kad artėja tradicinės knygos žūtis. Visuomenėje formuojasi nuomonė, jog popierinės knygos era tarsi baigiasi – pasaulinės globalizacijos laikotarpiu vis labiau populiarėja nepopierinės informacijos laikmenos. Bibliotekų tikslas yra išsaugoti kultūrinį knygos paveldą ir pasirūpinti esamos bei būsimų kartų švietimu – skleisti žinią apie popierinės knygos atsiradimo kelią, panaudojant patrauklias sklaidos priemones.

Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka 2021 metais įgyvendino projektą „Knygrišystė knygių žemėje“, kurio tikslas buvo supažindinti visuomenę su knygrišystės amatu bei Šilutės apylinkėse esančiomis memorialinėmis vietomis, kur savo pėdsaką paliko šio krašto knygininkai.

Lietuvos kultūros tarybai finansavus projektą buvo įsigytos priemonės ir bibliotekoje įrengta knygrišykla, kurioje dalyviai sužinojo apie senąją knygrišystę, savo akimis matė knygos gimimą bei patys turėjo galimybę įsirišti knygą. Kiekvieną mėnesį buvo vykdomi edukaciniai užsiėmimai „Senasis knygrišių amatas“, kuriuose dalyvavo Šilutės miesto bei rajono mokyklų moksleiviai, šeimynos, senjorai, bibliotekos lankytojai, svečiai ir visi, kurie domisi knygos keliu bei istorija, jos gimimu.

Populiarinant senąjį amatą, bibliotekininkai kūrybinę edukaciją vykdė ne tik bibliotekoje, bet ir tradiciniame žuvienės virimo čempionate, vykusiame Rusnės saloje, bei Šilutės miesto šventėje. Šventės dalyviai bei svečiai noriai dalyvavo užsiėmimuose, rišo vieno lanko knygeles bei jas puošė įspaudais. Miesto šventės proga organizuotas užsiėmimas vyko dalyvaujant ir profesionaliam  knygrišiui, Vilniaus knygrišių gildijos pirmininkui Rimui Supranavičiui, išmokiusiam  bibliotekininkus šio amato pagrindų.

Tęsiant projektą surengta kelionė  po Šilutės krašto knygininkų lankytinas vietas. Dalyviai aplankė Šilutės evangelikų liuteronų kapines, šių kapinių koplyčią, knygininkų Sekunų, Štalių ir Hermano Zudermano tėvų kapus, poeto Mikelio Hofmano-Ateivio kapavietę Meterkviečių kaimo kapinėse, Mažiuose aplankyta kultūros veikėjo, rašytojo Vilhelmo Storostos-Vydūno protėvių gimtinė ir šeimos kapavietė. Kelionė užbaigta aplankant vokiečių rašytojo ir dramaturgo Hermano Zudermano gimtinę Macikuose. Norime pabrėžti, kad vykdant projektą įgyvendinta interaktyvi veiklų dalis – kiekvienoje kultūros paveldo apsilankymo vietoje buvo įrengta vieta (stulpelis) su pritvirtintu QR (greito atsakymo) kodu, nukreipiančiu lankytoją į bibliotekos interneto svetainę www.silutesknygininkai.lt, kurioje yra parengta informacija apie lankytiną objektą.

Lapkričio 26 dieną surengtas baigiamasis projekto „Knygrišystė knygių žemėje“ renginys – protų mūšis „Žinių pakeleiviai“ bei interaktyvios parodos „Nuo senovės iki dabarties knygrišių gildijos“ pristatymas. Renginyje dalyvavo Šilutės Pamario progimnazijos 4 klasės moksleiviai, kuriuos atlydėjo mokytoja Daiva Žygaitienė. Protų mūšio nugalėtojais tapo „Draugų“ komanda, kuriai įteikti bibliotekos prizai.

Vienu iš Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos prioritetų yra visuomenės pritraukimas į įvairius tradicijų puoselėjimo renginius, susijusius su knyga, todėl norintys daugiau sužinoti apie  knygos kelią bei praktiškai susipažinti su jos gimimu gali registruotis į edukacinius užsiėmimus „Įsirišk knygą pats“, vykdomus pagal Kultūros paso programą.

Kristina Kelmelienė,

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos

Vaikų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė

Nuotraukų galerija

Į viršų