Pradžia

„Baltajame vakare“ naujai atgimęs vienuolyno sodas

Atnaujinta: 2024-06-12
Pradžia

Miesto šventės šurmuliui tylant birželio 9-osios popietę bibliotekos kiemelyje nuskambėjo romantika bei mistika alsuojantis renginys visuomenei – tradicinis „Baltasis vakaras“. „Baltasis vakaras: nauja – atrasta sena“ kvietė į renginį atvykti pasipuošus baltai ir žodžio bei muzikos apsuptyje išgirsti Kretingos vienuolyno sodo istoriją, ją nors trumpam atgaivinti mistinėje bibliotekos kiemelio vietoje, kur prieš šimtmetį šiame istoriškai reikšmingame žemės sklype, dabar – bibliotekos pastato bei šalia esančio gimnazijos sporto aikštyno vietoje, buvo galima išvysti žydintį sodą.

Tad simboliška, kad besirenkančiuosius į po atviru dangumi vyksiantį renginį pasitiko šventinė nuotaika – baltais žiedais bei akcentais dekoruotas bibliotekos kiemelis, romantizuota vieta, kurioje svečiai buvo kviečiami įsiamžinti momentinėje fotografijoje bei pasivaišinti baltais zefyrais, stalo vandeniu.

„Baltasis vakaras: nauja – atrasta sena“ - renginio akimirka. Nuotr. autoriai: Astos Kuktorovienės ir Austėjos Gotautaitės.

Pristatydama programą vakaro vedėja Birutė Naujokaitienė svečius kvietė įsijungti vaizduotę ir pakeliauti čia XIX a.–XX a. pr. buvusio vienuolyno sodo takais, susitikti žymius, kažkada jais vaikščiojusius žmones, pamatyti baseinėlyje gyvenusį ruonį, pamoti grakščiosioms stirnoms, apsilankyti vienuolio pranciškono Jono Jeronimo Pečkaičio įkurtame bityne. Ir tai – ne pasaka, o tikra istorija, kurią atgaivinti padėjo įgyvendinamas, dar šių metų pavasarį Lietuvos kultūros tarybos finansavimą gavęs, projektas „Nauja – atrasta sena: vienuolyno sodo paslaptys“.

Susirinkusiuosius su švente pasveikino Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius, linkėdamas miestelėnams ir svečiams gero ir gražaus laiko, bendrystės bei pažinimo.

Muzikinę programą pradėjo duetas „KanCello“ – profesionalių koncertinių kanklių atlikėja Ingrida Spalinskaitė-Kurienė bei violončelininkė Gabrielė Bajorūnienė. Styginių instrumentų garsų paliesti dalyviai keliavo senosios ir šiuolaikinės muzikos natomis. Savo pasirodymą duetas užbaigė L. Adomaičio „Vandenynais“ virš klausytojų galvų žydrame danguje sklendžiant baltiems paukščiams, kurie dar labiau sustiprino stygų akordus.

Baltos spalvos, muzikos bei pasakojimų harmoniją užbaigė dar vienas muzikinis duetas – vienos ryškiausių Lietuvos atlikėjų, įspūdingo balso savininkės ir tikrų tikriausios vokalo virtuozės Rūtos Ščiogolevaitės bei jos bendražygio, pianisto, dainų ir muzikos autoriaus Pauliaus Zdanavičiaus akustinis koncertas. Muzikiniai garsai sklido toli už bibliotekos kiemelio ribų, o Rūtos išskirtinis balsas liejosi ir bangavo kartu su vėju.

„Baltasis vakaras: nauja – atrasta sena“ - renginio akimirka. Nuotr. autoriai: Astos Kuktorovienės ir Austėjos Gotautaitės.

Po renginio, dalyviai neskubėjo skirstytis: dalinosi patirtais jausmais ir emocijomis, bendravo, dairėsi išryškėjusių momentinės fotografijos nuotraukų, simboliškai sukabintų šalia senų archyvinių, vienuolyno sodą menančių, fotografijų. Taip renginyje dalyvavusieji galėjo bent dalelę atminimo apie vakarą ir buvusį Kretingos vienuolyno sodą parnešti su savimi į namus.

„Baltasis vakaras“, tai tik nedidelė projekto „Nauja – atrasta sena: vienuolyno sodo paslaptys“ dalis. Projekto autorė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė, vakaro dalyviams papasakojo apie jau padarytus ir dar vykdomus darbus vienuolyno sodo atminties įamžinimui. Šalia bibliotekos lauko terasos, greta suolelio, jau yra įrengta išmanioji stotelė su įmontuota garso įranga. Joje patalpintas pasakojimas kviečia praeivius stabtelti ir iš naujo pažinti pamirštą Kretingos vietą – pranciškonų vienuolyno sodą. Taip pat stotelėje bus patalpintos ir kitos miesto legendos. O vasaros pabaigoje išnykusio vienuolyno sodo įvairiose vietose bus pastatytos mobilios sode laikyto bityno autentiškų avilių replikos, kuriose bus integruoti unikalūs sodo vaizdai su atgyjančiais personažais.

 

Projektą vykdo Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka. Finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kretingos rajono savivaldybė.

 

 

Straipsnį parengė:
Asta Kuktorovienė
Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos
Informacinių technologijų ir viešinimo skyriaus vedėja

Į viršų