Pradžia

Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre rezidentai iš Islandijos ir Estijos

Atnaujinta: 2022-01-30
Pradžia

2021 m. gruodžio mėnesį baigėsi Tarptautinio vertėjų ir rašytojų centro įgyvendintas projektas „Artist residencies“, finansuojamas Šiaurės ministrų tarybos. Projektu siekiama plėtoti daugiašalius kultūrinius, kūrybinius ir pažintinius mainus, bei plėsti centro, kaip meno rezidencijos veiklą. 

2021 m. liepos mėnesį buvo paskelbtas stipendijos konkursas dviem rašytojams ar vertėjams rezidencijai Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre. Laimėtojus išrinko autoritetinga komisija, kurią sudarė Lietuvos rašytojų sąjungos, Neringos savivaldybės, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos atstovai. Komisijai įvertinus visas pateiktas kandidatų paraiškas buvo išrinkti du laimėtojai – Birnir Jón Sigurðsson iš Islandijos ir Reet Kudu iš Estijos. 

 Du mėnesius reziduodami Tarptautiniame rašytojų ir vertėjų centre kūrėjai ne tik įgyvendino projekto „Artist residencies“ kūrybinę programą, bet ir aktyviai įsitraukė į jiems pasiūlytas veiklas, kurių metu laimėtojai susipažino su vietine gamta, kultūra ir žmonėmis. Kultūrinės programos metu rezidentai dalyvavo įvairiuose kultūriniuose renginiuose, lankėsi muziejuose, dalyvavo ekskursijose, taip pat susitiko su Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos darbuotojais, Klaipėdos rašytojų sąjungos nariais bei Nidos meno kolonijos rezidentais.

Atrinkti rezidentai islandas Birnir Jón Sigurðsson ir estė Reet Kudu yra skirtingų kartų atstovai,  gvildena skirtingas temas bei kalba skirtingomis kalbomis, tačiau vertėjų pagalba jie lengvai rado bendrų taškų ir panašumų savo veikloje. Abiejų karjerose dvi svarbiausios veiklos sritys yra teatras (vizualieji menai) ir rašymas. 

Stipendijos laimėtojas Birnir Jón Sigurðsson

Birnir Jón Sigurðsson kuria kine ir teatre kaip autorius ir atlikėjas, taip pat rašo knygas bei pjeses. 2014–2019 m. Birnir studijavo: Islandijos universitete kiną ; Islandijos menų universitete – teatrą ir performanso meną; Madride pagal mainų programą – scenografiją . Birnir Jón Sigurðsson labai daug kuria teatre. Jis yra teatro grupių CGFC ir Ást og Karóki, paremtų grupine kūryba, narys. Jis kuria spektaklius, vaidina ir yra eksperimentinio teatro erdvės „Tóma rýmið“ Reikjavike, Islandijoje, įkūrėjas. Birnir organizuoja įvairius renginius, tokius kaip eksperimentinio teatro vakarai, eksperimentinio teatro festivalis „Safe fest“ ir „Gullmolinn“ trumpametražių filmų festivalis. Nors pagrindinė Birnir Jón Sigurðsson kūrybos sritis yra teatras ir įvairūs performansai, jis yra parašęs ir dvi knygas: „Strá“ („Šiaudai“, 2019 m.) ir „Fuglabjargið“ („Paukščių skardis“, 2021 m.). „Paukščių skardis“ – tai knyga vaikams, pasakojanti apie atokią salą prie rytinės Islandijos pakrantės ir jos gyventojus, įvairių rūšių paukščius ir jų gyvenimą ištisus metus. 2021 m. sausį Reikjaviko miesto teatre įvyko operos vaikams „Paukščių skardis“ premjera, kuri sulaukė labai gerų atsiliepimų ir įvertinimų.

Birnir meno darbuose vyrauja aplinkosaugos klausimai, ekologija ir klimato kaita. Šią temą jis tęsė ir reziduodamas Nidoje. Jo kuriamas romanas „Lašai“ priklauso klimato fantastikos žanrui. Romane vaizduojamų veikėjų skirtingas mąstymas ir elgesys daro skirtingą poveikį klimato kaitai.  Ekologija ir klimato kaita yra labai aktuali Nidoje gyvenančių žmonių kasdieninio gyvenimo tema, todėl šiame romane nagrinėjamos problemos jiems gerai pažįstamos ir svarbios. 

Rezidentė Reet Kudu

Reet Kudu yra rašytoja, vertėja ir choreografė iš Estijos. Save pristato kaip ironiškai lyriško stiliaus atstovę. Yra parašiusi 13 romanų, iš kurių keletas išversti į vokiečių ir rusų kalbas. Taip pat, dar 8-ajame dešimtmetyje pradėjusi rašyti didaktines istorijas bei pasakas vaikams ir jaunimui, yra parašiusi 9 knygas vaikams. Viena iš jų „Võlusport“ („Eime šokti, sniego ir vandens vaike“), 1994 m. išversta į lietuvių kalbą (vertė Nijolė Kepenienė). Šiuo metu Reet Kudu daugiausia rašo ir verčia tekstus, nors ankstyvaisiais karjeros metais daug dirbo ir teatro srityje, yra sukūrusi ne vieną choreografiją pasirodymams, režisavusi spektaklius įvairiuose teatruose Estijoje. Rezidencijos metu Reet planavo rašyti pjesę, tačiau Nidos gamta, miestelio gyventojai ir jų gyvenimo būdas ją įkvėpė rašyti romaną apie visišką laisvę gyventi kaip nori – nevaržomam ribojimų, vidinių baimių ar nusistovėjusių stereotipų. 

Projekto rezultatai

Rezidencijos metu sukurti Reet Kudu ir Birnir Jón Sigurðsson darbai buvo pristatyti Nidos ir Klaipėdos bendruomenėms. Tikimės, kad laimėta stipendija pasitarnaus kūrybinių planų įgyvendinimui, o rezidencijos laikas praleistas Nidoje šiuos kūrėjus įkvėpė ne tik naujiems, bet ir išskirtiniams darbams.

Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras, įkurtas 2018 m., yra Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos padalinys, priimantis Lietuvos ir užsienio kūrėjus, vertėjus, rašytojus gyvenimui bei darbui. Tai yra vienintelis vertėjų ir rašytojų centras Lietuvoje, kuriame šalies ir užsienio kūrėjų bendruomenių atstovai gali susitikti, kurti, versti, bendrauti ir bendradarbiauti.

Centro veikla prisidedama prie skaitymo skatinimo bei šioje srityje dirbančių specialistų kompetencijų tobulinimo. Siekiama padėti plėtoti daugiašalius kultūrinius, kūrybinius bei pažintinius mainus. Kūryba ir poilsis rezidencijoje grąžina ramybę ir nukelia į čia ir dabar akimirką, kurioje galima būti su savimi, išgirsti bei išgryninti savo mintis ir kurti.

Nuotraukų galerija

Į viršų