Pradžia

Populiarūs informacijos ištekliai šiandien

Atnaujinta: 2023-01-10
Pradžia

Pirmosios Lietuvos bibliotekos idėjos užuomazgos pradėjo formuotis dar XIX amžiaus pradžioje, kai dokumentų fondas kūrėsi tik gaunant privalomąjį egzempliorių, kaupiant beglobes asmenų ir buvusių caro valdžios įstaigų knygas, priimant dovanas. Pasikeitus Lietuvos demografinei situacijai, įsigalint medijų įvairovėms ir keičiantis skaitymo įpročiams, plečiantis informacinių technologijų įtakai bei informacijos ištekliais paremtoms paslaugoms, bibliotekos turėjo prisitaikyti prie kintančios aplinkos ir ieškoti naujų veiklos strategijų bei stengtis patenkinti bibliotekų skaitytojų poreikius, suteikiant jiems kuo didesnę įvairių dokumentų įvairiais formatais pasiūlą. Atsirado siekiamybė suprasti skirtingų vartotojų grupių poreikius, juos atliepti ir būti naudingiems.

Atsižvelgiant į šiuos pokyčius bei stengiantis atitikti savo bibliotekos veiklos tikslus informacijos išteklių fondas pradėtas komplektuoti ieškant naujausių, populiariausių, reikalingų, skirtingų formatų ir stilių dokumentų. Dauguma bibliotekų šiandien gali pasigirti labai įvairia ir savo vartotojų lūkesčius patenkinančia informacijos išteklių pasiūla. Tai ne vien knygos, bet ir serialiniai, periodiniai, tęstiniai, serijiniai leidiniai, mokslo žurnalai, straipsniai, konferencijų medžiaga ir kitokie moksliniai darbai, archyviniai, multimedijos, garso ir kiti skaitmeninės informacijos dokumentai, duomenų bazės, įvairūs žaislai ir žaidimai ar kompiuterinė technika su įdiegtomis informacinėmis programomis.

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje populiariais informacijos ištekliais laikomi stalo žaidimai jaunimui, kuriuos pamėgo ir suaugusių skaitytojų grupė. Bibliotekoje saugoma beveik 252 pavadinimų stalo žaidimų. Kokių stalo žaidimų reikia ir kas, tikėtina, labiausiai patenkins skaitytojų norus geriausiai žino vartotojų aptarnavimo specialistai, kurie tiesiogiai susiduria su bibliotekos vartotoju, jį stebi, aiškinasi bei analizuoja, ko iš tiesų reikia  lankytojams ir ne kartą skaitytojai išreiškė nuostabą bei susižavėjimą dėl kokybiško stalo žaidimų pasirinkimo juos komplektuojant.

Formuojant kokybišką informacijos išteklių fondą atsižvelgiama ir į mažiausius bibliotekos lankytojus, kurių tarpe labai populiarūs ir mėgstami įvairūs minkšti, mediniai, kitokios medžiagos, nesvarbu, kokio dydžio ar spalvos žaislai.

Populiarūs ir naudingi informacijos ištekliai mūsų bibliotekoje yra lauko žaidimai, kurie šiltuoju metų sezonu yra siūlomi skaitytojų laisvalaikio praleidimui, futbolo stalas, kurio jaunimas, būna, ir nepasidalina, įvairūs jutiminiai žaidimai, styginiai bei perkusiniai muzikos instrumentai, kuriuos su didžiuliu susidomėjimu naudoja rengiamų edukacijų dalyviai ir norinčiųjų išbandyti paklausa vis didėja. Pasiteiravus Audiotekos darbuotojų, kas visgi populiariausia apsilankančių muzikos mėgėjų tarpe, sutartinai patvirtina, jog vinilinės plokštelės bei natos. Natų gerbėjai džiaugiasi, kad bibliotekoje sukaupta gausi šiuolaikinių užsienio atlikėjų bei kompozitorių kolekcija, yra didelė įvairios stilistikos, temų, skirtingų laikotarpių muzikos vinilinių plokštelių pasiūla. Komplektuojant muzikinį fondą labai svarbi ten dirbančių kolegių įžvalga, patarimai bei pasiūlymai, nes jos geriausiai gali nustatyti savo skaitytojo poreikius.

Stebint informacijos išteklių paklausą šiai dienai kone ryškiausiai juntamas augantis susidomėjimas komiksais todėl, kad šie leidiniai stebina vis kokybiškesniu turiniu, žanro ir stiliaus įvairumu.

Bibliotekos šiandien veikia tradicinės ir virtualios bibliotekos terpėje, į kurią sėkmingai įsitraukti įmanoma tik vykdant teisingą fondų sudarymo ir valdymo politiką, orientuotą į pagrindinį tikslą – siekti, kad bibliotekose būtų universalūs fondai, kurie atitiktų vartotojo reikmes, todėl bibliotekos skaitytojų pastabos, patarimai ar pagyros suteikia motyvacijos nuolat ieškoti vis naujų informacijos išteklių spalvų bei formatų.

Parengė Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Agnė Šmidtaitė - Baranauskienė

Į viršų