Pradžia

Naujos knygos ukrainiečių kalba I. Simonaitytės bibliotekoje

Atnaujinta: 2022-10-21
Pradžia

Iki karo Ukrainoje pradžios Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje nebuvo itin didelė informacijos išteklių ukrainiečių kalba pasiūla. Daugiausia tai buvo natos, išleistos Ukrainos leidyklose arba vaizdo, garso įrašai. Žinoma, turime verstinės literatūros į rusų, lietuvių kalbas.

Prieš pat Velykas biblioteką pasiekė pirmosios naujos knygos ukrainiečių kalba. Padėka VšĮ  „Mėlyna ir geltona“ už dovaną  ir nacionalinei M.  Mažvydo bibliotekai už operatyvumą.
Siuntoje – 39 pavadinimų 62 knygos ukrainiečių kalba. Didžiąją dalį sudaro knygos vaikams. Pirmiausia, tai puikios paveikslėlių knygelės patiems mažiausiems, kur vaikučiai tik mokosi skaityti, skaičiuoti, pažinti pasaulį. Gausiai iliustruotos eilėraščių, pasakėlių knygutės. Toliau pažengusiems – pažintinės knygutės apie Lvivą „Дiтям про Львiв“, apie kazokus „Дітям про козаків“, žymių ukrainiečių autorių rinktiniai kūriniai vaikams „Леся Українка – дітям“, „Олександр Олесь – дітям“ ir kitos, išleistos specialioje serijoje „Апріорі – дітям“. Pora knygučių apie Dievo motiną Mariją, Šv. Aną. Kelios pasauline vaikų klasika tapusios knygos – H. K. Anderseno pasaka „Mergaitė atsistojusi ant duonos“(„Дiвчинка, що наступила на хлiб“) ir garsioji Lucy Maud Montgomery „Anė iš Žaliastogių“, manome, ras savą skaitytoją ir tarp mūsų ukrainiečių.

Paaugliams ir ne tik jiems, galėsime pasiūlyti knygų iš serijos „Шкільна бібліотека“ („Mokyklos biblioteka“): B. Grinčenko „Каторжна“, ukrainiečių mistinės fantastikos prozos antologiją „Антологiя украïнськоï мiстичноï прози“, patriotinių kūrinių chrestomatiją „З Yкраїною в серці“. Taip pat Emmos Quigley knygą „Bank“ išverstą į ukrainiečių kalbą.

Suaugusių skaitytojų lentyną papildė knygos apie meilę, amžinąsias vertybes: draugystę, laimės paiešką bei keletas istorinių knygų.

Vėliau biblioteką pasiekė 98 knygos iš Labdaros fondo „Bibliotekų šalis“. Tai 74 knygos suaugusiems ir 24 vaikams. Knygų tematika labai įvairi: nuo istorinių knygų apie badmetį Ukrainoje, Kreščiatiką (verstinė ir originalioji ukrainiečių literatūra) iki knygelių patiems mažiausiems, dar tik besimokantiems pažinti raides ir dėlioti pirmuosius žodžius. Rugpjūtį „Bibliotekų šalis“ vėl papildė mūsų fondus 23 ukrainietiškomis knygomis. Stebint spaudinių išduotį, labiausiai „judantis“  yra mažųjų skaitytojų fondas. Džiugu, kad mažieji ukrainiečiai pamėgo  lietuvių autorių knygas. Ypač  M. Marcinkevičiaus“ Озеро загадок“ ,  E. Daciūtė „Щастя — це лисичка“.

VŠĮ „Stiprūs kartu“ padovanojo bibliotekai 40 egz. 4 pavadinimų lietuvių autorių knygų išverstų į ukrainiečių kalbą. Šias knygas gavo dauguma Lietuvos bibliotekų: E. Daciūtės „Щастя — це лисичка“, M.Marcinkevičiaus“ Озеро загадок“ ir B. Bėranto „Бабайка“ ir „Горiстечко“.

Kitos knygos pirktos iš „Patogu pirkti“, „Eurekos“ knygyno. Tai populiarios pažintinės, grožinės knygos vaikams, psichologinės, istorinės knygos suaugusiems. Reikėtų paminėti ir knygas apie Ukrainą anglų kalba, pvz. „Ukraine: a nation on the borderland“, „The war in Ukraine's Donbas : origins, contexts, and the future“, „Ukraine, the Middle East, and the West“, „Retribution the Soviet reconquest of Central Ukraine, 1943“.

Nepamiršti ir lietuvių skaitytojai. Įsigijome „Ukrainiečių pasakas“ lietuvių kalba, „Mažąjį ukrainiečių-lietuvių kalbos žodyną“, vadovėlį užsieniečiams kaip mokytis ukrainiečių kalbos („Украïнська мова для iноземцiв : довiдник = Ukrainian for foreigners: reference book“).

Per gerą pusmetį bibliotekos fondas pasipildė per 250 knygų ukrainiečių kalba. Šis skaičius nuolat kinta. Vieną kitą knygutę padovanoja privatūs asmenys.

Nuo šių metų spalio 1 d. biblioteka teikia nemokamas TBA paslaugas. Bet kurią jums patikusią knygą galima nemokamai parsisiųsti į savo biblioteką. Maloniai kviečiame kolegas iš regiono bibliotekų rekomenduoti tarpbibliotekinio abonemento (TBA) paslaugą savo lankytojams.

Parengė Alma Venclauskaitė,
Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos
Informacijos išteklių skyriaus vyresnioji bibliotekininkė

Į viršų