Pradžia

Lietuvos bibliotekininkai ruošia manifestą – sieks bibliotekas padaryti atviresnes negalią turintiems žmonėms

Atnaujinta: 2021-09-19
Pradžia

Lietuvoje bibliotekos turi būti atviresnės lankytojams, turintiems negalią ar individualių reikmių – su tokia nuostata šalies bibliotekininkai rugsėjo 21 d. rinksis į renginį „Biblioteka visiems. Konferencija+“. Kaune vyksiančiame renginyje, kurio transliaciją bus galima stebėti internetu, gims manifestas – bibliotekininkų įsipareigojimas kurti visiems atvirą biblioteką.

Simbolinę prasmę turinčioje aplinkoje – tuščiose renovacijai ruošiamos Kauno apskrities viešosios bibliotekos patalpose – vyksiančiame renginyje bus siekiama susitarti dėl vizijos ir esminių veiklos krypčių, kuriomis planuojama skatinti neįgalių žmonių įtrauktį bei socializaciją. Kartu renginys taps platforma Lietuvos bibliotekininkų bendruomenei burtis, diskutuoti ir vienytis bendram tikslui.

„Siekiant, kad bibliotekos taptų atviros visiems, reikia ne tik vadybinių sprendimų, bet ir vertybinio pokyčio. Šiam aspektui konferencijoje bus skiriamas didelis dėmesys. Mano manymu, vertybinio pokyčio galima pasiekti tik pažįstant bendruomenes, pastebint žmonių įvairovę ir individualias jų reikmes. Tik tuomet įmanoma sumažinti kultūrinės patirties stoką, kurią jaučia daugybė negalią ar individualių reikmių turinčių žmonių“, – sako viena renginio organizatorių, Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė.

Tam pritaria ir filosofas Marius Markuckas, turintis judėjimo negalią. Anot jo, svarbiausia yra neuždaryti durų visokio galėjimo žmonėms, jų svajonėms ir siekiams – tai liudija jo paties istorija.

„Oksfordo universiteto durys man tapo atviros todėl, kad prieš tai atviros buvo mano gimtojo miesto Panevėžio bibliotekos durys“, – sako M. Markuckas.

Lietuvos negalios organizacijų forumo komunikacijos projektų vadovė Simona Aginskaitė pabrėžia, kad siekiant didesnės negalią turinčių žmonių įtraukties, knygas ar bet kokius kitus leidinius svarbu pateikti atsižvelgiant į skaitymo būdų įvairovę.

„Tik atsižvelgus į skirtingus žmonių poreikius visiems visuomenės nariams galima atverti kelią į literatūrą, švietimą, profesiją ir visuomeninį gyvenimą. Dėl to kuriant visiems atvirą biblioteką prisidedama prie platesnių pokyčių visuomenėje, suteikiamos geresnės sąlygos kiekvienam šalies gyventojui save realizuoti“, – sako S. Aginskaitė.

Renginyje kalbės Lietuvos negalios organizacijų ir bibliotekų atstovai, o savo patirtimi naudojantis viešųjų bibliotekų tinklu pasidalys skirtingą negalią turintys asmenys. Nuotoliniu būdu prie „Biblioteka visiems. Konferencija+“ taip pat prisijungs Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys. Vėliau bibliotekininkai drauge sieks išgryninti visiems atvirų ateities bibliotekų viziją, kuri bus išdėstyta bendruomenės parengtame manifeste.

Pastangos bibliotekas labiau pritaikyti skirtingų žmonių poreikiams Lietuvoje dedamos jau ne vienus metus. Nuosekliai siekiama, kad bibliotekos būtų pasirengusios suteikti kokybiškas paslaugas kiekvienam jose apsilankančiam asmeniui. Pavyzdžiui, bibliotekininkai apmokomi dirbti specialiomis programomis, kurios autizmo spektro sutrikimų turintiems žmonėms padeda skaityti sudėtingus tekstų sakinius – išverčia į paprastesnius ir juos iliustruoja paveikslėliais.

Įsipareigojimą didinti bibliotekų prieinamumą simbolizuoja ir nuo praėjusių metų pabaigos Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošiantis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“.

Kaune vyksiantį renginį „Biblioteka visiems. Konferencija+“ organizuoja Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija. Renginį rugsėjo 21 d. pranešimų sesijų metu bus galima stebėti tiesiogiai „YouTube“ kanalo „Biblioteka visiems“ paskyroje.

Į viršų