Pradžia

Įteikta nominacija „Išminties marės“

Atnaujinta: 2024-04-30
Pradžia

Balandžio 30 dieną Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje įvyko „Klaipėdos knyga 2023“ konkurso baigiamasis renginys. Renginio metu buvo paskelbti šio konkurso nugalėtojai ir pagerbta pati biblioteka, kuri pirmą kartą pelnė nominaciją „Išminties marės“.  

Nominacija bibliotekai skirta už bibliotekos vardo garsinimą ir atstovavimą nacionaliniu, tarptautiniu mastu, aktyvią visuomeninę ir kultūrinę veiklą, ryšio su bendruomene puoselėjimą bei sėkmingą tvarios bibliotekos idėjos įgyvendinimą. Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos direktorei Renatai Rudienei liudijimą ir apdovanojimą iškilmingo renginio metu įteikė Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič ir pavaduotoja Kristina Kundrotienė.  

Tradicija per Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę apdovanoti geriausią Klaipėdos ir Tauragės apskrityse dirbantį bibliotekininką ir biblioteką tęsiama nuo 2012 metų. Apie tai, ką reiškia gauti „Išminties marės“  nominaciją ir kokie ateities planai laukia bibliotekos, dalinasi Klaipėdos miesto Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė.  

Jūsų bibliotekos komandai ir bendruomenei reiškia „Išminties marės“ apdovanojimas?  

Apdovanojimas „Išminties marės“ mūsų komandai yra pasididžiavimas ir kūrybinis postūmis eiti pirmyn. Visi dirbame dėl miesto bendruomenės, džiaugiamės, kad jie įvertina mūsų pastangas, tačiau, kai pastebi profesinė bendruomenė ir mūsų kolegos iš apskrities bibliotekos, tai vertiname kaip didžiulį pripažinimą, kad einame teisinga kryptimi. Šįkart mums sėkmę atnešė bibliotekos Informacinių technologijų ir projektų valdymo skyrius, kuriam vadovauja Jolita Baltrimienė. Darbuotojai visada ieško naujų, modernių, tvarių sprendimų informacinių technologijų ir mėlynosios ekonomikos srityse, juos tobulai pritaikant bibliotekos sferoje.  

Kaip ir kam kilo idėjos, paskatinusios imtis projektų, dėl kurių gavote šį apdovanojimą („Mėlynosios bibliotekos“ koncepcija Melnragės bibliotekoje, maisto klubo „Kartu-skanu“ iniciatyva bendruomenėms ir inovatyvios edukacijos „VRKantu pabėgimo kambarys“ bei „Virtuali Klaipėda: istorija ne gąsdina, o kuria!“)  

Mums pasisekė, kad bibliotekoje dirba profesionalūs ir šaunūs darbuotojai, viena iš jų – Kultūros projektų administratorė Birutė Andruškaitė, kuri yra mėlynosios ekonomikos ir aplinkosaugos entuziastė. Ji parengė projektą „Mėlynosios bibliotekos – organizacijos ir inovacijos mėlynajai ekonomikai ir vandens taršos prevencijai“, kurio tikslas buvo suprasti mėlynosios ekonomikos potencialą ir auginti tvarų jaunimo verslumą mėlynosios ekonomikos srityje. Projektas įgyvendintas kartu su partneriais iš Norvegijos ir Latvijos. Direktoriaus pavaduotoja Eugenija Koveckienė parengė „Mėlynosios bibliotekos“ koncepciją naujajai Melnragės bibliotekai. Ir šiai dienai mes turime išskirtinę Lietuvoje biblioteką, kurios veiklos ir paslaugos kreipiamos marinistine linkme. Čia aktyvinama Baltijos pakrančių bendruomenių tarptautinė komunikacija, vystomos diskusijos apie aplinkosaugos problemas ir tvarumą, kaupiama marinistinė informacija, skatinama meninė kūryba, vykdomi neformalaus švietimo užsiėmimai, vasaros stovyklos vaikams ir jaunimui, ekologinis ugdymas ir supažindinimas su jūrinėmis profesijomis.   

„Kartu-Skanu“ – ne tik socialinis projektas, bet ir revoliucinis požiūris, kaip klimatui aktuali tema – maisto švaistymas – sprendžiama sukuriant pridėtinę vertę – bendrystę edukuojant, dalinantis ir kartu sėdant prie bendro stalo „Kauno atžalyno“ padalinyje pokalbiams, pietums, knygoms, juokui ir patirtims. „Socialiai svarbiomis temomis galime kalbėti visi ir visur“, – tokią žinutę nešė Klaipėdos Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos bibliotekininkai. Tai tarptautinis bendruomenės stiprinimo iniciatyvos projektas, kuris pavyko labai puikiai, ir tęsiamas iki šiol.   

„VRKantu pabėgimo kambarys“ – Informacinių technologijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjos Jolitos Baltrimienės darbo vaisius. Pasak jos, Jaunimo bibliotekoje jau senokai brendo idėja sukurti pabėgimo kambarį, todėl gavus iš LNB VR įrangą, atsirado poreikis ją įveiklinti ir sukurti savo turinį, atveriantį galimybę jaunimui domėtis Klaipėdos istorija, kultūros paveldu. VRKanto pabėgimo kambarys kviečia pakeliauti Imanuelio Kanto pėdsakais ir išbandyti savo kūrybines bei technologines žinias.  

Su kokiais iššūkiais susidūrėte įgyvendinant šiuos projektus, iniciatyvas?  

Mėlynosios bibliotekos kryptis jau vien savo tematika yra iššūkis, nes tai unikali bibliotekinės veiklos sritis, neturinti daug patirčių. Iššūkis buvo įrodyti Klaipėdos miesto vadovams, kad reikalinga Melnragėje nauja biblioteka su jūrinės kultūros koncepcija. Iššūkį įveikti pavyko tik su aktyvia bendruomenės pagalba – 2023 metais po renovacijos visuomenei buvo pristatytas bibliotekos pastatas, kuris savo architektūriniu savitumu traukia akį, kurio neįmanoma nepastebėti, nes jis stovi pačioje Melnragės širdyje, šalia pagrindinio tako, keliaujantiems prie jūros. Ne vienerius metus jis buvo nykus, aptriušęs, na, o šiandien švytintis savo visu istoriniu grožiu.    

Kokybiško turinio sukūrimas reikalauja specialių žinių, įgūdžių, o kartais tampa tikru iššūkiu. Didžiausias „VRKantu pabėgimo kambario iššūkis buvo scenarijaus sukūrimas ir įdomiausių Imanuelio Kanto gyvenimo faktų ir jo filosofinių idėjų užkodavimas. Patys sužinojome, kaip kuriami VR žaidimai paremti tikrais istoriniais įvykiais, kaip kuriamas šių žaidimų naratyvas, kaip greta istorinių faktų įspraudžiami žaidėjo veiksmai ir jo sprendimai? Dėkojame profesionaliai „IronCat“ komandai, kurie lydėjo mus viso projekto metu ir kartu atvėrė galimybę šią asmenybę pažinti kitaip.   

Apie tarptautinį projektą „Kartu-skanu“ pasakyti galime tik tiek – kur skanu, ten telkiasi bendruomenė ir didelių iššūkių nekyla!  

Kokių planų turi Jūsų biblioteka ateityje?  

Bibliotekos prioritetinis tikslas išlieka ir toliau skatinti miesto bendruomenės kultūrinį ir kūrybinį aktyvumą bei gerinti kultūrinių paslaugų prieinamumą ir kokybę. Šiais metais švenčiame filosofo Imanuelio Kanto 300-ąsias jubiliejines metines, rudenį planuojame organizuoti naują festivalį – lietuviškąją Kantianą. Tad mūsų bendruomenė susitelkusi dirba šio tikslo link. Taip pat stiprinsime mėlynosios bibliotekos veiklas tarptautiniu mastu, esame pateikę naują Erasmus+ projektą. Prie prioritetinių bibliotekos krypčių ir Atviros jaunimo erdvės, įkurtos Vaikų ir jaunimo skyriuje, veiklos aktyvinimas.     

Ko palinkėtumėte kolegoms, kurie norėtų įgyvendinti naujas, netradicines idėjas savo bibliotekų veiklose?  

Žinodami, kad bibliotekininkai be galo kūrybinga bendruomenė, kolegoms linkime savo drąsias mintis ir unikalią kūrybą versti kūnais, o dideliuose užmojuose telydi jus sėkmė!   

 

 

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos informacija

Į viršų