Lapkričio 13-17 dienomis Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos atstovai dalyvavo darbo stebėjimo vizite Reikjaviko (Islandija) bibliotekose. Pagrindinės vizitų metu pristatomos veiklos buvo neformalus suaugusiųjų švietimas, inovatyvios ir naujausiomis technologijomis grįstos viešųjų bibliotekų paslaugos, darbas su bendruomenėmis ir naujų bendruomenių įtraukties didinimas.
Bibliotekai 2021 m. suteikta Erasmus+ programos akreditacija. Numatytu laikotarpiu, reguliariai gaunant finansavimą iš „Erasmus“ programos, yra organizuojamos tarptautinės suaugusiųjų švietimo mobilumo veiklos Klaipėdos ir Tauragės apskričių regiono bibliotekų specialistams, siekiant stiprinti jų profesines kompetencijas ir suteikti tarptautines kvalifikacijos tobulinimo galimybes. Projekto partnerės (konsorciumo narės) – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos veiklos teritorijoje esančios 11 savivaldybių viešųjų bibliotekų.
Stažuotės į Islandiją metu dalyviai susipažino su Grofin (Grófin City Library) viešosios bibliotekos, jos padalinių Gerduberg (Gerðuberg City Library) ir Ulfarsardalur (Úlfarsárdalur City Library) veikla, taip pat apsilankė Hafnarfjordur savivaldybės viešojoje (Hafnarfjörður Municipal Library) bei Šiaurės namų (The Nordic House) bibliotekose – vizitų metu susipažinta su bibliotekų teikiamomis paslaugomis, įgyvendinamais projektais ir programomis, dalintasi patirtimis suaugusiųjų švietimo srityje.
Grofin viešoji biblioteka, kartu su 7 padaliniais sudaro Reikjaviko viešųjų bibliotekų tinklą. Visa informacija apie šių bibliotekų paslaugas pateikiama svetinėje https://borgarbokasafn.is/en. Čia informaciją galima rasti islandų ir anglų kalbomis. Grofin miesto viešoji biblioteka įsikūrusi pačiame Reikjaviko miesto centre kartu su fotografijos galerija. Biblioteka išsidėsčiusi pirmame, antrame, penktame ir šeštame aukštuose. Trečiasis bibliotekos aukštas skirtas bibliotekų specialistams, koordinuojantiems Reikjaviko viešųjų bibliotekų tinklo projektines veiklas, organizuojantiems bibliotekų renginius, kitas kultūrines veiklas. Ši Reikjaviko biblioteka, siekdama užtikrinti šiuolaikinio meno prieinamumą ir sklaidą visuomenėje, teikia meno kūrinių skolinimo/nuomos paslaugą. Islandijos menininkai, bendradarbiaudami su biblioteka, suteikia galimybę bibliotekos vartotojams pasiskolinti šiuolaikinio meno kūrinius į namus. Bibliotekoje puoselėjamos tvarumo idėjos. Viena iš bibliotekos paslaugų – daiktoteka. Daiktotekoje Reikajaviko gyventojai gali rasti įvairią buities įrangą (dulkių siurblį, kepinių formas, elektrinius remonto įrankius ir kt.). Reikalingus daiktus bibliotekos vartotojai, turintys bibliotekos bilietą, gali išsinuomoti mėnesiui mobilios programėlės pagalba už labai nedidelį mokestį, neturintiems paslauga kainuoja brangiau. Bibliotekoje daug patogių daugiafunkcinių erdvių, kuriose galima organizuoti grupinį darbą, rengti susitikimus. Vaikų skyriuje įrengtas „Istorijų skaitymo“ kambarys, kuriame organizuojami garsiniai skaitymai. Bibliotekoje yra specialiai jaunimui skirta erdvė, kurioje didelis komiksų skyrius, gausi muzikos ir filmų kolekcija, vinilinių plokštelių kolekcijos. Šalia jaunimo skyriaus įrengta nedidelė įrašų studija – garsui nepralaidi erdvė, kurioje galima kurti garso įrašus, naudotis nemokama programine įranga.
Vizito Grofin bibliotekoje metu vyko susitikimai ir darbinės sesijos, kuriose dalyvavo įvairių sričių bibliotekų specialistai. Grofin viešosios bibliotekos vadovė Barbara Guðnadóttir išsamiai papasakojo apie Reikjaviko miesto biblioteką, jos veiklas, supažindino su bibliotekos erdvėmis ir paslaugomis. Vyko susitikimas su komunikacijos vadybininku Björn Unnar Valsson ir projektų vadybininke Birta Þrastardóttir, kurie pristatė bibliotekos rinkodaros ir komunikacijos strategiją, supažindino su komunikacijos kanalais ir priemonėmis. Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vadovė Guðrún Lilja Gunnlaugsdóttir pristatė bibliotekos ateities viziją ir vieną didžiausių būsimų projektų, kurio metu numatoma vykdyti bibliotekos pastato rekonstrukciją, praplečiant ir įveiklinant bibliotekos erdves.
Gerduberg viešoji biblioteka įsikūrusi viename pastate kartu su socialinių paslaugų centru. Vykdydama savo veiklą biblioteka glaudžiai bendradarbiauja su socialinių paslaugų centru telkdama bendruomenes, užtikrindama kultūros paslaugų prieinamumą visuomenei. Bibliotekoje didelis dėmesys skiriamas darbui su vaikais, jaunimu ir emigrantų grupėmis. Susitikimo metu Gerduberg bibliotekos vadovė Ilmur Dögg Gísladóttir pristatė bibliotekos veiklas, supažindino su bibliotekos erdvėmis ir paslaugomis. Bibliotekos vadovė džiaugėsi, jog turėjo galimybę įrengti jaunimo ir suaugusiųjų švietimui skirtas erdves, kuriose galima rasti naujausias technologijas, įvairias priemones individualiam darbui arba darbui grupėse. Bibliotekos projektų vadovė Brjánn Birgisson papasakojo apie bibliotekos vykdomas kultūrines programas – biblioteka, bendradarbiaudama su vietos menininkais, kuria literatūrinės tematikos pabėgimo kambarius, menines instaliacijas, kitus meninius projektus, kurie sulaukia didelio lankytojų susidomėjimo.
Ulfarsardalur viešoji biblioteka veikia viename pastate kartu su miesto baseinu ir darželiu/mokykla. Ulfarsardalur padalinio vadovas Unnar Geir Unnarsson papasakojo, jog biblioteka yra atvira lankytojams tomis pačiomis valandomis kaip ir baseino paslaugos, todėl prieinama nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro. Jei biblioteka nedirba, lankytojai gali naudotis savitarnos įranga. Bibliotekos patalpos išsidėsčiusiose per du aukštus, erdvės yra atviros; baldai mobilūs, todėl darbuotojai gali savarankiškai keisti baldų išdėstymą. Bibliotekoje įrengta garso studija aprūpinta muzikos instrumentais, prieinama tiek fiziniams asmenims, tiek grupėms.
Hafnarfjordur savivaldybės viešoji biblioteka yra tikras aktyvaus bendruomenės telkimo pavyzdys. Bibliotekoje didelis dėmesys skiriamas darbui su emigrantų grupėmis. Šios bibliotekos vizija – sukurti patrauklią erdvę, kurioje lankytojai galėtų naudotis sukauptomis kolekcijomis, praleisti laisvalaikį, klausytis muzikos, įsitraukti į klubų veiklą, lankytis renginiuose.
Biblioteka didžiuojasi sukaupta muzikos išteklių kolekcija, kurioje per 2000 vnt. vertingų knygų, plokštelių, natų. Atsižvelgdama į vietos emigrantų poreikius biblioteka įrengė biblioteką, kurioje galima rasti išteklius lenkų kalba. Hafnarfjörður biblioteka yra patraukti vietos moksleiviams ir jaunimui. Čia yra įrengta tinklalaidžių (ang. podcast) studija ir interneto kavinė, kuriose galima kurti ir publikuoti garso įrašus.
Biblioteka skolina į namus ne tik spaudinius, kitus išteklius – čia pirmajame aukšte įrengta daiktoteka, kuri siūlo skolintis į namus įrenginius garso perklausoms ir vaizdo įrašų peržiūroms, kepinių formas, siuvimo mašinas ir kitus naudingus buityje daiktus.
Hafnarfjordur biblioteka vykdydama veiklą aktyviai bendadarbiauja su kitomis nedidelėje teritorijoje veikiančiomis kultūros įstaigomis – kino teatru, muziejumi. Įstaigos vykdo bendrus projektus bei iniciatyvas, pritraukiančius miesto bendruomenę, pavyzdžiui, artėjant žiemos šventėms šių įstaigų bendromis pastangomis jau keleri metai iš eilės šalia bibliotekos įrengiama miesto čiuožykla.
Šiaurės namų (The Nordic House) biblioteka Reikjavike įsteigta 1968 metais. Tai kultūros įstaiga, kurios tikslas – puoselėti ir remti kultūrinius ryšius tarp Islandijos ir kitų Šiaurės šalių. Biblioteka veikia kaip viešoji biblioteka, kurioje sukauptos tik Šiaurės šalių autorių knygų kolekcijos Šiaurės šalių kalbomis. Tačiau šioje bibliotekoje nerasite islandų autorių knygų islandų kalba, yra tik jų kūrinių vertimai į kitas Šiaurės šalių kalbas. Vaikų bibliotekoje sukaupta vaikų literatūra septyniomis Šiaurės šalių kalbomis; čia sutiksite gerai žinomus personažus, tokius kaip Pepė Ilgakojinė ir Muminukai. Žiemą biblioteka organizuoja garsinius skaitymus vaikams švedų, suomių, norvegų ir danų kalbomis. Nuo 1976 m. veikia meno kūrinių biblioteka. Ji buvo įsteigta kuomet Šiaurės namus pasiekė dovana – 200 šiaurės šalių menininkų paveikslų su įpareigojimu šiuos paveikslus skolinti į namus kaip knygas ar kitus bibliotekos išteklius. Šiuo metu bibliotekos fonde yra per 500 paveikslų, kuriuos vartotojai gali pasiskolinti į namus 3 mėnesiams.
Pranešimą parengė:
Airida Samavičienė,
Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos
Regiono bibliotekų ir kultūros vadybos skyriaus vedėja