Pradžia

Bendruomeniškumo ir ekologiškumo puoselėjimas bibliotekose: bibliotekininkų patirtys Estijoje 

Atnaujinta: 2022-11-11
Pradžia

Klaipėdos regiono bibliotekų specialistai 2022 m. rugsėjo 19–23 d. vyko į Talino bibliotekas įgyti naujų žinių ir pasidalinti gerąja patirtimi neformaliojo suaugusiųjų švietimo srityje. Galimybė tobulinti kvalifikaciją užsienio šalyse, stebėti ir išbandyti įvairius metodus, dirbant su suaugusiaisiais, įgyta 2020 m., kai Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešajai bibliotekai buvo suteikta „Erasmus+“ akreditacija. Įgyvendinant „Erasmus+“ KA1 projektą „Naujos kompetencijos bibliotekininkams vystant neformalųjį suaugusiųjų švietimą“ (2021–2022 m., Nr. 2021-1-LT01-KA121-ADU-000005350), bibliotekininkai birželio mėn. turėjo galimybę vykti į darbo stebėjimo vizitą Danijoje, o rugsėjo mėn. – į Estiją. Mobilumo vizituose dalyvavo bibliotekininkai iš kelių konsorciumo narių: Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko, Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio ir Jurbarko rajono savivaldybės viešųjų bibliotekų. 

Stažuotės į Estiją metu dalyviai susipažino su Talino centrinės, Talino universiteto, Talino technikos universiteto ir Viimsi bibliotekų veiklomis, teikiamomis paslaugomis, įgyvendinamais projektais ir programomis, dalinosi patirtimis suaugusiųjų švietimo srityje. Aplankytos bibliotekos žavėjo tikslinėms auditorijoms pritaikytomis erdvėmis ir teikiamų paslaugų įvairove. Atliepdama lankytojų poreikius, Talino centrinė biblioteka skolina ne tik įvairius informacijos išteklius estų, anglų ir rusų kalbomis, bet ir muzikos instrumentus, sporto įrangą, darbo įrankius ir priemones. Tarp bibliotekos ir skaitytojų vyrauja betarpiškas pasitikėjimo ir atsakomybės jausmas, todėl šios paslaugos labai populiarios.  

Bibliotekos Estijoje – labai svarbūs bendruomenės telkimo centrai. Talino centrinėje bibliotekoje aktyviai veikia įvairūs klubai: kalbų, atminties lavinimo, investavimo, siuvimo ir kt. Daug dėmesio skiriama paslaugoms, skirtoms specialiųjų poreikių turintiems žmonėms. Į veiklas noriai įsitraukia savanoriai, ne tik vaikai ar jaunimas, bet ir suaugusieji. Mobilumo vizito dalyviai domėjosi Talino centrinės bibliotekos bibliobuso „Katerina jee“ įveiklinimu. Bibliobusas lanko Talino gyventojus ir teikia paslaugas jau 15 metų. Tai tapo neatsiejama vietinės bendruomenės gyvenimo dalimi. 

Reikšminga Estijos bibliotekų veiklos kryptis – tvarumas ir ekologija. Visose aplankytose bibliotekose teko matyti knygų lentynas, kuriose skaitytojams dovanojamos arba už simbolines kainas parduodamos bibliotekų nurašytos knygos, kad knygoms būtų suteiktas „antras gyvenimas“. Knygomatai nespausdina knygų išdavimų lapelių, o kolegos bibliotekininkai, vykdydami savo veiklas, stengiasi neeikvoti popieriaus, galvodami apie ekologiją ir tvarumą.  

Talino universiteto akademinėje bibliotekoje Klaipėdos regiono bibliotekininkai susipažino su bibliotekos naudojama savitarnos sistema, elektroninėmis paslaugomis, gausiu leidinių ir duomenų bazių pasirinkimu, pažangiu skaitmeninimo procesu. Jie lankėsi bibliotekos Skaitmeninimo centre, kuriame turėjo galimybę stebėti, kaip dirba specialistai su moderniais skaitmeninimo aparatais ir susipažinti su jų kuriama skaitmenine biblioteka „ETERA“, kurią sudaro universitete apginti baigiamieji darbai ir disertacijos, studijų medžiaga, įvairios knygos, žurnalai, laikraščiai, atvirukai, nuotraukos, žemėlapiai, plakatai ir kt. Informacijos skaitmeninėje bibliotekoje „ETERA“ gali ieškoti kiekvienas, nereikia atsisiųsti jokios papildomos programinės įrangos, tačiau kai kurie leidiniai turi ribotą prieigą ir juos galima skaityti tik universiteto arba bibliotekos kompiuteriuose.  

Talino universiteto akademinėje bibliotekoje skaitytojai, kilus klausimams, gali kreiptis pagalbos į studijuojamos disciplinos bibliotekininką, turi galimybę mokytis bibliotekoje vakarais ir savaitgaliais. Mobilumo vizito dalyviai apsilankė ne tik erdviose skaityklose, Retų spaudinių skyriuje, bet ir išbandė muziejinės klasės suolą. Įrengta muziejinė klasė primena visiems lankytojams, kaip atrodė mokymosi aplinka tarpukariu. 

Paskutiniąją vizito dieną bibliotekininkai lankėsi Talino technikos universiteto akademinėje  ir Viimsi viešojoje bibliotekose. Talino technikos universiteto biblioteka sužavėjo savo dydžiu ir modernumu. Čia puikiai išvystyta savitarnos sistema, suteikiamas didelis duomenų bazių pasirinkimas ir periodiškai vyksta #PopUp mugės, kurių metu lankytojai mokomi, kaip naudotis bibliotekos ištekliais ir teikiamomis paslaugomis. Skaitytojams pagal poreikį įrengti individualūs ir grupiniai studijų kambariai, kurių dalis veikia visą parą.  

Viimsi viešosios bibliotekos modernumas, jaukumas, rūpestingai apgalvotos ir išnaudotos erdvės nepaliko abejingų. Ši biblioteka, įsikūrusi prekybos centre, siūlo pačias moderniausias paslaugas: puikiai sukomplektuotą informacijos išteklių fondą, galimybę naudotis muzikos instrumentais, garso įrašų studija, klausytis muzikos, žiūrėti filmus, žaisti žaidimus ir kt. Čia vyksta įvairūs užsiėmimai (siuvimo vakarai moterims, individualūs ir šeimų susitikimai su psichoterapeutu).  

Stažuotės metu Lietuvos ir Estijos bibliotekos buvo lyginamos viena su kita. Vieningai nuspręsta, kad turime daugiau panašumų nei skirtumų. Dauguma aplankytų bibliotekų – naujos ir modernios, tačiau jos taip pat susiduria su skaitytojų mažėjimo tendencija, ieško įvairių būdų pritraukti lankytojus į bibliotekas, plėsti jų akiratį, pasitelkia įvairius išteklius renginiams, klubinėms veikloms, užsiėmimams organizuoti. Aplankytų Talino bibliotekų veiklos, patirtys įkvėpė ieškoti inovatyvių būdų ir formų savo bibliotekose, siekiant didesnio paslaugų patrauklumo kiekvienam lankytojui. 

Projektas „Naujos kompetencijos bibliotekininkams vystant neformalųjį suaugusiųjų švietimą“ finansuojamas Europos Sąjungos „Erasmus +“ programos lėšomis. 

Šis informacinis straipsnis atspindi tik projektą įgyvendinančios institucijos požiūrį, todėl Europos Komisija, jos institucijos ir Švietimo mainų paramos fondas negali būti laikomi atsakingi už šios medžiagos turinį ir bet kokį pateikiamos informacijos naudojimą. 

Informaciją parengė Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka 

Į viršų