Pradžia

2023 metų LIBIS katalogo kokybės stebėtojų darbo grupės veiklos apžvalga

Atnaujinta: 2023-12-27
Pradžia

LIBIS katalogo kokybės stebėtojų grupė, vadovaujama LNB vyr. bibliotekininkės Genutės Rutakauskienės, 2023 metais susitikimų nerengė. Pagrindinis dėmesys buvo skirtas dubletinių bibliografinių įrašų atrankai ir šalinimui iš LIBIS katalogo, klaidų taisymui ir inventorinių numerių perkėlimui prie teisingo bibliografinio įrašo.  

2023 m. lapkričio mėnesį dubletinių bibliografinių įrašų koregavimo darbo grupės (TEAMS platformoje), vadovaujamos LNB vyr. bibliotekininkės Dalios Gedminienės, failuose įkelti du sąrašai: „Monografinių išteklių dubletinių BĮ sąrašas“ ir „Grynosios periodikos sąrašas“. Šie sąrašai skirti, tik skaitytojų per tarpbibliotekinį abonementą (TBA) užsakomų leidinių skubiam dubletinių bibliografnių įrašų tvarkymui.  

Šiais metais buvo surengti keli LIBIS katalogo kokybės stebėtojų grupės „Dokumentų sisteminimas ir dalykinimas“, vadovaujamos vyr. bibliotekininkės Inos Kvietkuvienės (LNB), susitikimai. Pirmojo susitikimo metu buvo aptarti biografinių dokumentų, atsiminimų dalykinimo ir indeksavimo klausimai. Aptarti atskiri atvejai ir pateikti pavyzdžiai. Atkreiptas dėmesys į biografinės literatūros UDK indeksų išdėstymo eilės tvarką. Pirmasis indeksas turi būti susietas su asmens veikla. Pavyzdžiui Vokietijos armijos generolo prisiminimai II-jame Pasauliniame kare dedami: UDK: 356.2(430)“1939/1945“. Kai kalbama apie konkrečius prezidentus, aprašomas jų gyvenimas, pirmoje vietoje keliamas indeksas 94 (istorijos) su geografiniu žymeniu: Lietuvos prezidento Kazio Griniaus biografija – UDK: 94(474.5)”1918/1940”(092) ir būtina nurodyti veiklos laikotarpį. Kai dokumente kalbama apie prezidento instituciją, naudojame – UDK: 342.5. Kai leidiniai yra apie karalius ir valdovus pirmasis UDK indeksas turėtų būti šalies istorijos, pvz,: Karalienės Elizabeth II biografija – UDK: 94(410.1)“1952/2022“(092), nes karaliaus valdymo laikotarpis neatsiejamas nuo tos šalies istorijos laikotarpio. Dokumentams apie karalių ir valdovų šeimos narius, parenkamas bendras biografinės studijos indeksas: pvz, Princo Hario autobiografija – UDK: 929.731(410.1). Sekantys indeksai gali būti susieti su antrine tema (pvz, šalies istorija, karyba, politika ir kt.) ir tik tada, jei reikia, gali būti keliamas literatūros UDK indeksas: 821.172-94 (dienoraščiai, memuarai ir kt.). Tokia pačia tvarka keliamos dalykinės rubrikos ir rubrikėlės. Iš viso atlikta 22 atvejų analizės ir pateikti bibliografinių aprašų pavyzdžiai su paaiškinimais. Grupės failuose įkeltos skaidrės su pavyzdžiais. Taip pat dar kartą buvo akcentuota UDK 8 skyriaus indekso pateikimo bibliografinio įrašo 689 lauke (t. y. UDK indeksas apskaitai) tvarka: 

  • kai 675: 811.111(075) ir panašiai, tai 689 lauke nurodoma 81; 
  • kai 675: 821.111-31 ir panašiai, tai 689 lauke – 82; 
  • kai 675: 821.172.09 arba 821.172(092), arba 808 ir panašiai, tai 689 lauke – 8 (anksčiau buvo rekomenduota rašyti – 80). 

Sekančiame susitikime Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Informacinių išteklių skyriaus vadovė Asta Kazakevičiūtė - Bankauskienė pristatė savo parengtas metodinės medžiagos skaidres, kuriose buvo pateikti išsamūs sisteminimo pagrindai. Ši metodinė medžiaga labai naudinga pradedančiajam sistemintojui. Skaidrėse pateikta klasifikavimo sistemų apžvalga ir išsamiai pristatyta mūsų naudojama UDK sistemos istorija, jos kaita ir perspektyvos. Pateiktos orientacinės nuorodos į dokumento pavadinimo ir turinio reikšminius žodžius, kurie padeda orientuotis temos perspektyvoje nustatyti reikiamą UDK indeksą. Skaidrės pateiktos grupės dokumentų failuose. 

2023 metais pastebėta nereta klaida – LIBIS bibliografinio įrašo etiketės 17 pozicijoje nustatytas kodavimo lygmuo – 2/ leidybinio katalogavimo įrašas (t. y. CIP įrašas – planuojamas išleisti) yra paliekamas nepakeistas. Tai yra, portale iBiblioteka tokie leidybinio katalogavimo įrašai matomi kaip numatomi išleisti, bet jau su komplektavimo duomenimis. Taip atsitinka, kai komplektavimo eigoje bibliografinis įrašas neredaguojamas ir apsiribojama tik komplektavimo duomenų įkėlimu. Todėl visoms bibliotekoms buvo rekomenduota komplektavimo eigoje keisti katalogavimo lygmenį į – 3/ išteklius nevisiškai sukataloguotas, kad portale iBiblioteka matoma leidybinė informacija neišsikreiptų. 

Šiais metais pasikeitė pavardžių teikimo skaitmeninamų objektų bibliografiniuose įrašuose tvarka. Publikuojant skaitmenintų objektų įrašus naujoje epaveldas.lt erdvėje, sistema reikalauja vardo kalbos kodo, t. y. vardui turi būti sudarytas autoritetinis įrašas, kuriame ir yra įrašomas vardo kalbos kodas. Todėl 2023 m. nuspręsta, kad skaitmeninamų dokumentų nerastiems asmenvardžiams reikia pildyti specialią, su LNB autoritetinių įrašų sudarytojais bendrinamą lentelę. Į šią lentelę keliami tik skaitmenintų objektų įrašuose ranka įrašyti asmenvardžiai arba vardai, kuriems jau yra sudarytas vardo autoritetinis įrašas, tačiau jame nenurodyti kalbos kodai. Lentelę galima atsisiųsti iš LNB. Lentelė yra aktyvi, todėl matysite kada Vardų bazė bus papildyta jūsų nurodyto asmenvardžio Autoritetiniu įrašu ir bibliografiniame įraše galėsite pakeisti ranka įrašytą asmenvardį autoritetinių įrašu. 

LNB 2024 metų planuose norima suteikti galimybę rengti reikiamų vardų autoritetinius įrašus ir apskričių viešųjų bibliotekų specialistams. Ar apskritys galės dirbti ir su jų regionų teikiamomis užklausomis, paaiškės 2024 metais. 

Pranešimą parengė:
Danguolė Rubavičienė,
KLAVB Informacijos išteklių skyriaus vyriausioji bibliotekininkė

Į viršų