Pradžia

Lietuvos vaikų neraštingumas – mitas ar tiesa?

Atnaujinta: 2022-09-23
Pradžia

Rugsėjo 5-8 dienomis Malaizijoje, Putradžajos mieste, vyko 38-asis tarptautinis IBBY (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos) kongresas, vykstantis kas dvejus metus vienoje iš šalių, priklausančių šiai organizacijai. Jame dalyvavo vaikų literatūros specialistai, rašytojai, iliustruotojai, leidėjai bei tyrėjai iš viso pasaulio. Šių metų kongreso tema „Istorijų galia“. Renginio metu buvo nagrinėtos bendros istorijos, sutinkamos įvairių šalių vaikų literatūroje, kultūrose, švietimo sistemose. Lygintos įvairių šalių istorijos, aptarta, ko galima išmokti iš įvairių tautų  istorijų, kaip jos gali padėti suprasti įvairius vaidmenis, tapatybę, iššūkius ir skirtingus požiūrius. Vyko diskusijos, susitikimai su kūrėjais, buvo skaitomi pranešimai. Taip pat vyko Hanso Kristiano Anderseno apdovanojimai, kurie pripažįstami kaip vieni reikšmingiausių tarptautinių apdovanojimų, skiriami rašytojui bei iliustruotojui už viso gyvenimo pasiekimus, įnešusius svarbų ir ilgalaikį indėlį į vaikų literatūrą. Nemažiau svarbūs buvo ir IBBY Garbės sąrašo diplomai, kurie atiteko ir Lietuvos kūrėjams (rašytojui Mariui Marcinkevičiui „Akmenėlis“, iliustruotojai Monikai Vaicenavičienei „Kas yra upė?“ ir vertėjai Alvydai Gaivenienei „Sniego sesė“).

Lietuvos delegaciją sudarė net keturios IBBY Lietuvos skyriaus  narės: skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė, valdybos sekretorė Rūta Lazauskaitė, skyriaus narė Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento direktorė Goda Baranauskaitė-Dangovienė ir aš, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės  viešosios bibliotekos Vaikų literatūros abonemento vyresnioji bibliotekininkė bei neseniai debiutavusi rašytoja Agnesa Kenešytė-Gricė.

Nepakartojama patirtis. Pažintys su neeilinėmis asmenybėmis ir jų istorijomis. Suvokimas, kad pasaulis yra didelis ir mes dažnai tiesiog nematome toliau savo nosies. Bet apie tai – vėliau.

Lietuvoje dažnai girdžiu, kad vaikai ir paaugliai mažai skaito. Kad jaunimas nejaučia meilės rašytiniam žodžiui ir yra įstrigęs informacinių technologijų bei socialinių tinklų spąstuose. Buvau linkusi sutikti su šiais teiginiais. Šyptelėdavau stebėdama, kaip vaikai dūsauja rinkdamiesi knygas iš privalomosios literatūros sąrašo. Tačiau tai visai ne neraštingumo problema. Mums, suaugusiesiems, tiesiog reikia keisti požiūrį ir nebrukti jaunimui knygų, kurios šviesmečius nutolusios nuo dabartinio jų pasaulio. Šiuolaikinės knygos – šiuolaikiniams vaikams. Pasiūlykite jaunuoliui jam įdomų kūrinį ir nustebsite supratę, kad šis skaito su nesuvaidintu susidomėjimu.

Po tarptautinio IBBY kongreso supratau – Lietuvoje auga protingi, raštingi ir žingeidūs vaikai, kurie turi visas galimybes gauti kokybiškos literatūros. Dar svarbiau, mūsų šalyje daug sąmoningų tėvų, kurie skatina savo atžalas skaityti, o pasidomėjus galima rasti daug gražių iniciatyvų bei projektų, kviečiančių vaikus atrasti meilę knygai.

Mes gyvename puikioje valstybėje.

Deja, didelė dalis pasaulio negali tuo pasigirti.

Kongreso metu mane nepaprastai palietė Jane Kurtz (JAV), Zohren Ghaeni (Iranas), Shereen Kreidieh (Libanas) bei Alejandra Zambrano (Ekvadoras) istorijos. Nors ir skirtingos, jos visos apie tai, kaip tikslui atsidavęs žmogus nenuleidžia rankų, skinasi kelią per visas kliūtis ir bando pasiekti vaikų širdis. Mane sužavėjo šių moterų stiprybė. Ir viskas tam, kad jaunoji karta užaugtų išsilavinusiais žmonėmis. Kuris iš mūsų rizikuoja laisvės atėmimu tam, kad galėtų mokyti vaikus atokiausiuose Irano kampeliuose? Kas brautųsi per atogrąžų miškus, kad pasiektų vietinių bendruomenių vaikus ir pravestų jiems elementarias, bet jiems tokias svarbias edukacijas? Kuris lietų prakaitą tam, kad Beiruto griuvėsiuose atstatytų naudojimui tinkamas bibliotekas? Ir kas atiduotų visą savo širdį, kad suburtų kūrėjus tam, jog Etiopijos vaikai gautų spalvingų, lengvai suprantamų ir jų kalba parašytų knygų?

 

Mes esame laimingi ir apsupti galimybių. Tereikia jomis pasinaudoti. Ir gal pagaliau baikime niurzgėti, kad mūsų vaikai neskaito. Tiesiog švelniai pastūmėkime juos link tinkamos knygos.

Lietuvos delegacijos išvyką į 38-ąjį IBBY kongresą finansavo Lietuvos kultūros taryba.

 

Į viršų