Aš/Mes kaip tekstas, forma ir struktūros
„Pop-up“ dizaino principu paremtos iliustruotos knygos – užburiančios savo erdvine dimensija, kurią iliustratoriai išradingai konstruoja apjungdami vaizduotę ir objektų modeliavimo gebėjimus. Tokios knygos patrauklios ne tik mažiems skaitytojams, bet ir vyresniems vaikams bei suaugusiems vien jau dėl kūrėjų sumanumo. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji bibliotekos edukacijos „Aš/Mes kaip tekstas, forma ir struktūros“ metu siūlome perprasti tokių knygų kūrimo pagrindus pristatydami erdvinių knygų dailininko Philippe Ug (Prancūzija) kolekciją esančią bibliotekoje. Edukacijos praktinės kūrybinės užduoties metu sukurti „pop-up“ knygų projektus, kuriuose frazės, tekstai ar mintys atsiskleistų per abstrakčias erdvines ir tūrines formas, kurios virstų komunikacinėmis žinutėmis. Tokia knyga gali tapti bendru klasės dienoraščiu arba pavyzdžiui geometrijos pamokos išklotine, savirefleksijos priemone.
Dalyviai: 5–8 klasių mokiniai
Užsiėmimo trukmė: 90 min
Užsiėmimo vieta: Edukacinė erdvė (Herkaus Manto g. 9A).
Registracija: erdve@klavb.lt , tel. (8 46) 412532.
Fantastinė istorija – dalis tavęs
Rašytojai rašę fantastikos žanro knygas dažnai tapdavo pranašais, nes mėnulis jau pasiektas, klonavimo procesai vyksta, o kas toliau... Tu kuri ateitį, tu fantazuoji ir randi naujus pasaulius bei būdus komunikuoti su juo. Pažindami geriau vieni kitus, rasime daugiau galimybių ir įvairesnių sprendimo būdų. Susitikime padiskutuokime apie fantastinę literatūrą ir sukurkime savas istorijas per Storytelling’o praktiką. Kūrybinis procesas vyks ant Vilnos kilimo su devyniais meniniais objektais, šią meninę instaliaciją sukūrė tekstilininkė Lina Jaruševičiūtė, šis kilimas taps mūsų kūrybinių inspiracijų vieta, objektai įgys vardus ir super galias, taps istorijų veikėjais.
Dalyviai: 11–12 klasių mokiniai
Užsiėmimo trukmė: 90 min
Užsiėmimo vieta: Edukacinė erdvė (Herkaus Manto g. 9A)
Registracija: erdve@klavb.lt , tel. (8 46) 412 532.
Knygų įrišimo dirbtuvės: vieno taško istorija
Edukacinėse kūrybinėse dirbtuvėse moksleiviai susipažins su lietuvių kalbos istorija, atliks įvairias kalbines bei kūrybines užduotis, išmoks įrišti knygas senoviniu būdu.
Numatoma dirbtuvių eiga:
- Pasakojama istorija apie analogų pasaulyje neturinčią raidę „ė“.
- Atliekama žaidybinė užduotis žodžiu: moksleiviai turi pasakyti kuo daugiau skirtingų žodžių su „ė“ raide.
- Įrišama knyga senoviniu būdu: teorinė ir praktinė dalis.
- Atliekama užduotis raštu: žodžių taisymas. Moksleiviai turi atrasti klaidas pateiktuose žodžiuose ir jas ištaisyti.
- Dekoruojamos įrištos asmeninės knygelės.
- Remiantis gauta informacija diskutuojama, keičiamasi nuomonėmis, dalijamasi įžvalgomis.
Užsiėmimo metu bus taikomi įvairūs mokymosi metodai: moksleiviai turės galimybę stebėti ir praktiškai pritaikyti senuosius knygų įrišimo būdus, taip prisiliesdami prie knygrišystės istorinių tradicijų.
Dalyviai: 1–2 klasių mokiniai.
Užsiėmimo trukmė: 45 min.
Užsiėmimo vieta: Edukacinė erdvė (Herkaus Manto g. 9A).
Registracija:
erdve@klavb.lt, tel.
(8 46) 412 532.
Spaustuvės detektyvas: Gutenbergo kodas
Spaustuvininkas Johanas Gutenbergas paslėpė savo įžymiojo išradimo brėžinius! Užsiėmimo dalyvių laukia iššūkis – bibliotekos Edukacinės erdvės spaustuvėje ieškoti paslėptų užuominų ir jas iššifravus surasti brėžinių slaptavietę. Įsitraukdami į detektyvinį-pažintinį žaidimą apie Pasaulio ir LDK spaudos ir raštijos istoriją bei paveldą dalyviai lavins kūrybiškumo, komandinio darbo ir problemų sprendimo gebėjimus.
Užsiėmimo dalyviai turės galimybę pažinti bibliotekos Edukacinėje erdvėje įkurtos spaustuvės autentišką aplinką, susipažins su senaisiais Klaipėdos miesto spaustuvėse naudotais įrenginiais ir įrankiais, spaudos technologijos raida nuo seniausių iki mūsų laikų, lietuviškos spaudos ir raštijos pradžia Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, diskutuos apie Johano Gutenbergo spaudos preso išradimo svarbą, praktiškai išbandys spaudos preso veikimo principą bei pagilins mokykloje įgytas žinias.
Užsiėmimo metu taikomi aktyvaus mokymosi metodai leis dalyviams savarankiškai spręsti kylančias problemas, rasti užduočių atsakymus priimant netradicinius kūrybiškus sprendimus bei lavinti sėkmingo komandinio darbo įgūdžius.
Dalyviai: 5–7 klasių mokiniai.
Užsiėmimo trukmė: 45 min
Užsiėmimo vieta: Edukacinė erdvė (Herkaus Manto g. 9A).
Registracija:
erdve@klavb.lt, tel.
(8 46) 412 532.
Popieriaus gamybos dirbtuvės
Popieriaus gamybos dirbtuvių metu moksleiviai sužinos, kaip keitėsi popieriaus gamybos technologijos nuo seniausių laikų iki šių dienų ir patys išbandys rankų darbo popieriaus gamybos techniką. Papasakosime, kaip buvo gaminamas popierius Senovės Kinijoje ir Viduramžių Europoje, kaip gaminamas dideliuose fabrikuose. Padrąsinsime taisyklingai rūšiuoti ir išmokysime pasigaminti rankų darbo popierių iš perdirbamų popieriaus atliekų. Popierių bus galima panaudoti pamokų metu arba namuose – parašyti laišką, sukurti meno kūrinį, atviruką ar sveikinimą.
Kiekvienas užsiėmimo dalyvis pasigamins po popieriaus lapą, naudodamas popieriaus plaušo sėmimo sietelį ir sužinos, jog popieriaus gamyba – nelengvas ir atsakingas darbas, kuriam reikalingas susikaupimas ir klasės draugų pagalba. Popieriaus gamybos dirbtuvės – tai nuotaikingas užsiėmimas, suteikiantis galimybę popieriaus gamybos procesą pažinti praktiškai.
Dalyviai: 1–6 klasių mokiniai.
Užsiėmimo trukmė: 45 min
Užsiėmimo vieta: Edukacinė erdvė (Herkaus Manto g. 9A).
Registracija:
erdve@klavb.lt, tel.
(8 46) 412 532.
Herbas mano klasei
Edukaciniame užsiėmime moksleiviai susipažins su herbo kūrimosi raida (kada atsirado herbai, kas pirmieji juos pradėjo naudoti kaip skiriamuosius ženklus), herbo sudedamosiomis dalimis, spalvų bei simbolių reikšmėmis. Aptariamos herbo mobiliosios figūros, jų reikšmės (augmenijos, gyvūnijos, dangaus kūnų, fantastinių būtybių ir kitų daiktų).
Klasė suskirstoma į tris arba keturias grupes (priklauso nuo moksleivių skaičiaus). Moksleiviai remdamiesi heraldikos taisyklėmis pasitaria, koks simbolis atitiktų jų būdą. Po svarstymų vyksta trumpa diskusija. Moksleiviai priima bendrą sprendimą, kokius simbolius naudoti ir imasi darbo. Kiekviena grupė naudodamasi spalvotu popieriumi, pieštukais, žirklėmis bei klijais nusibrėžia norimus simbolius, juos iškerpa ir užklijuoja ant skydo lauko.
Klasė susikuria herbą, kurį galės naudoti kaip klasės vizitinę kortelę. Tai komandinis edukacinis užsiėmimas, kuris ugdo bendradarbiavimą. Bendrame darbe itin svarbu pateikti savo nuomonę, grupėje priimti vieningus sprendimus, stebėti savo ir kitų pastangas siekiant bendro tikslo.
Dalyviai: 5–6 klasių mokiniai.
Užsiėmimo trukmė: 45 min
Užsiėmimo vieta: Edukacinė erdvė (Herkaus Manto g. 9A).
Registracija:
erdve@klavb.lt, tel.
(8 46) 412 532.
Žodžių mūšis
Edukacinio užsiėmimo metu gilinamos lietuvių kalbos žinios, iš naujo atrandamas tautosakos kraštas. Žodžių mūšio užduotys pateikiamos žaidimo forma: vyksta raidžių, kirčiavimo, patarlių bei mįslių žaidimai.
Dalyviai susivienys ir kartu stengsis įveikti užduotis, tai lavins komandinio darbo įgūdžius. Atliekant žaidybines užduotis, dalyviams bus lengviau įsisiavinti informaciją ir siekti gerų rezultatų bei būti pažangiems.
Dalyviai: 5–7 klasių mokiniai.
Užsiėmimo trukmė: 45 min
Užsiėmimo vieta: Edukacinė erdvė (Herkaus Manto g. 9A).
Registracija:
erdve@klavb.lt, tel.
(8 46) 412 532.