Pradžia

„Metų knygos rinkimai 2023“ knygos VAIKAMS

Atnaujinta: 2024-02-12
Pradžia

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti, o leidėjus – leisti kokybišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Pristatome „Metų knygos rinkimai 2023“ Vaikų kategorijos knygų-nominančių penketuką.

Pavel Kulikov ir iliustruotojos Viktorijos Ežiukas knygą „Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“ (išleido Lietuvos jūrų muziejus, 2023)

Žaisminga pažintinė knyga apie pingvinus „Pingvinas lituanicus, arba lietuviško pingvino istorija“. Knygoje muziejaus biologas ir tikras pingvinų draugas Pavel Kulikov pasakoja apie seniausiai Lietuvos jūrų muziejuje gyvenančius pingvinus bei dalijasi faktais apie jų protėvius ir giminaičius. Smagiausios pingvinų gyvenimo istorijos liejasi čia ne tik žodžiais, bet ir šmaikščiomis išdykėliškomis dailininkės Viktorijos Ežiukas sukurtomis iliustracijomis.

Nijolės Laurinkienės ir iliustruotojos Anetės Bajarės-Babčukos knygą „Saulė – dangaus karalienė“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2023)

Ką veikia Saulė visą dieną?

Milžiniška žvaigždė, ugnies kamuolys, dangaus valdovė, visaregė akis, motinėlė, didžiai graži moteris su žibančia karūna ant galvos – tai vis mūsų Saulė. Kažkur aukštybėse dunkso jos rūmai deimanto bokštais, veši sodas su aukso vaismedžiais, o prie vartų trypia ugniniai arkliai. Ši knyga kviečia į svečius pas Saulę. Skaitydami sužinosite, kaip Saulė atrodo, kokie jos namai, šeima ir ką ji veikia dieną naktį, žiemą vasarą.

Mariaus Marcinkevičiaus ir iliustruotojos Linos Itagaki knygą „Mergaitė su šautuvu“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“, 2023)

Magdė turi lanką, kalakuto plunksną plaukuose ir net mustangą. Su tėčiu ji skaito knygas apie indėnus, pažįsta miško gyvūnų pėdas ir turi indėnišką vardą – Pėdsekė. Kadangi tėtis buvo skautų vadas, mergaitė žino, kaip slėpti pėdsakus, iš adatos pasigaminti kabliuką ir molyje kepti žuvį.

Pasaulyje siaučia Antrasis pasaulinis karas. Per Lietuvą, vilkdamas sunkias švinines kojas, pereina frontas. Vokiečiams pasitraukus, ateina rusai ir ima įvedinėti savo tvarką. Visus, kas nepalaiko naujojo režimo, tremia į Sibirą. Taip nutinka ir Magdės šeimai – tėtį, mamą ir sesę su broliu suvaro į sunkvežimį ir išveža. Mergaitės, saugiai tūnančios šuns būdoje, kareiviai neranda. Ji ne šiaip sau slepiasi, o atlieka tėčio pavestą slaptą užduotį.

Vieną likusią Magdę randa mokytojas. Jis, kaip ir daug kitų vyrų bei moterų, pasitraukė į mišką kovoti už Lietuvos laisvę. Mokytojas parsiveda mergaitę į girioje įrengtą bunkerį ir ji tampa tikra partizanų būrio nare.

Magdė vieną po kitos įveikia savo baimes, tėvų netekties skausmą ir namų ilgesį. Taip pat išmoksta išgyventi miške, pasirūpinti ne tik savimi, bet ir sužeistais draugais.

Vytenės Muschick, Mariaus Marcinkevičiaus ir iliustruotojos Linos Itagaki knygą „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2023)

Ši istorija yra apie drąsią mergaitę Sabihą Kasimati, kuri išaugusi tapo dar drąsesne moterimi. Ji gyveno Albanijoje, o didžiausia jos aistra buvo tyrinėti žuvis. Tačiau atėjo laikas, kai šalį užvaldė žiaurus diktatorius Enveris Hodža. Jis ėmėsi pertvarkų, dėl kurių žmonės buvo sodinami į kalėjimus, žudomi ir tremiami. Sabihos nebaugino jokie sunkumai, ji tarsi laukinė lašiša, atkakliai ir nenumaldomai, judėjo savojo tikslo link. Vieną dieną diktatoriaus ir Sabihos keliai susidūrė...

Inos Ogenskienės ir iliustruotojo Andriaus Seselsko knygą „Koncertas turėklui“ (išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“)

„Koncertas turėklui“ – tai devyni pasakojimai, devynios istorijos, devyni susitikimai. Galbūt susiję, galbūt ne. Ne taip svarbu. Svarbiau, kad šios knygos šerdis – jaukumas. Močiutės, anūkai, įvairūs daiktai ir pastatai – visi jie turi savo išgyvenimų, kurie atsiskleidžia taupiame, grakščiame autorės sakinyje. Yra tuose įvykiuose ir prisiminimuose liūdesio, vienatvės, ilgesio, tačiau visados šalia jų – draugystė, meilė, atidumas.

Skaitant šios knygos tekstus, tarsi girdėti lėta, raminanti, nostalgiška melodija, kurią nevalingai bandai atkartoti, pritarti – ir atpažįstama, bet ir nauja. Gal dėl to į tuos tekstus telpa muzikos instrumentų, žaislų, naminių gyvūnų, augalų gyvenimai, atsirandantys visai šalia žmogaus – didelio ir mažo. Ne mažiau svarbūs, o gal net ir svarbesni, nes atmena ne vienos kartos buvimą. Ir moka apie tai papasakoti. Tiek vaikams, tiek tiems, kurie dar moka jais būti. – Antanas Šimkus

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narių sudarytas ilgasis rekomenduojamų knygų sąrašas:

KNYGOS VAIKAMS

Tomas Dirgėla, iliustruotoja Kornelija Žalpytė. „A komanda ir šuo už milijoną“. Alma littera

Ilona Ežerinytė, iliustruotoja Irma Gineikienė. „Pepsė“. Žalias kalnas

Agnė Gintalaitė. „Nepatogi karūna“. Nieko rimto

Jūra Smiltė, iliustruotoja Gintarė Laurikėnienė. „Brigitos Begemotaitės ir jos draugų nuotykiai“. Homo liber

Marius Marcinkevičius, iliustruotoja Tania Rex. „Miego avinėliai“. Misteris Pinkmanas

Selemonas Paltanavičius, iliustruotoja Agnė Nananai. „Tadukas, Tadas ir svajonių paukštė“. Alma littera

Indrė Pliuškytė-Zalieckienė. „Abėcėlė virtuvėje“. Alma littera

Renata Šerelytė, iliustruotoja Juliana Oakley „Skrybėlė pasipūtėlė“. Baltos lankos

Jurga Vilė, iliustruotoja Valentina Černiauskaitė. „Šuo, kuris išeina naktį“. 700 eilučių

Justinas Žilinskas, iliustruotojas Gediminas Skyrius. „Kaukas Gugis ir sielų akmuo“. Aukso žuvys

Į viršų