Pradžia

Laikui nepavaldžios vaikiškos knygos

Atnaujinta: 2022-04-01
Pradžia

Yra knygų, kurias perskaitome ir pamirštame. Yra tokių, kurios palieka gilų įspūdį. Ir dar galime rasti tokių, kurias norisi skaityti vėl ir vėl, nes istorijos tampa tokios artimos, jog niekaip negalime su jomis atsisveikinti. Šį kartą siūlome peržvelgti daugiausiai kartų perleistų vaikiškų knygų sąrašą. Neabejojame, kad jas vaikystėje skaitė suaugusieji, o dabar su šiais kūriniais pažindinasi ir jų vaikai.

Astrid Lindgren „Pepė Ilgakojinė“

Tai viena mėgstamiausių vaikų knygų personažų. „Pepės Ilgakojinės“ knygos buvo išverstos į daugiau nei 70 kalbų, išleista daugybė skirtingų knygos versijų, pagal ją sukurta galybė spektaklių ir ekranizacijų visame pasaulyje.

1945 m. pasirodžiusi pirmoji Astrid Lindgren knyga apie raudonplaukę mergaitę styrančiomis kasytėmis ir strazdanotu veidu įkūnijo visų vaikų svajonę – gebėjimą elgtis kaip nori ir kada nori. Tai pati stipriausia ir linksmiausia mergaitė pasaulyje, į kurios nuotykius, lydimus ištikimos beždžionėlės pono Nilsono ir arkliu iš Švedijos kaimelio, kviečiami leistis jaunieji skaitytojai.

Rudyard Kipling „Džiunglių knyga“

Daugiau nei 500 skirtingų leidinių, išverstų į mažiausiai 36 kalbas ir virš 100 įrašytų garsinių knygų. Štai tokiais skaičiais šiandien galėtų pasidžiaugti garsus anglų rašytojas Rudyard Kipling, parašęs legendinę vaikų pamėgtą istoriją apie berniuką, užaugusį džiunglėse.

1894 m. parašytoje knygoje vaizduojamas Mauglio gyvenimas, kurį kūdikystėje vilkai išgelbėjo nuo baisaus tigro Šerchano ir užaugino kaip savą. Berniukas leidžia savo dienas džiunglėse kartu su ištikimais draugais ir mokytojais – lokiu Balu, pantera Bagira ir baugiuoju smaugliu Ka, tačiau Mauglio ramybę sudrumsčia vėl pasirodęs grėsmingasis tigras su kuriuo tenka stoti į akistatą.

Lewis Caroll „Alisa Stebuklų šalyje“

Pasaka apie mergaitę, kuri, sekdama paskui baltąjį triušį, pateko į spalvingą ir stebuklingą šalį, yra įdomus galvosūkis net ir suaugusiems. Neatsiejama kiekvieno skaitytojo vaikystės dalimi tapusi knyga pilna metaforų ir paslėptų reikšmių, kuriose užkoduotos labai gyvenimiškos žinutės.

Šis kūrinys yra perleistas daugiau nei 100 kartų, išleistas 174 kalbomis ir įvairiomis formomis pasirodęs televizorių ekranuose. Be to, knygos „Alisa stebuklų šalyje“ spausdinimas nė karto nebuvo sustabdytas. Autorius taip pat sukūrė ir ne ką mažiau žinomą knygos tęsinį „Alisa Veidrodžio karalystėje“.

Antuan de Saint-Exupéry „Mažasis princas“

Laikui nepavaldus kūrinys, kurio temos išliks aktualios ir po daugelio metų. Net 6035 skirtingi leidiniai, knyga išversta į 476 kalbas, tarmes ir dialektus, o kasmet parduodama apie pusantro šimto milijono kopijų.

Pasakos centre – po planetas keliaujantis melancholiškas mažasis princas, kurį sutinka į Sacharos dykumą nukritęs lakūnas. Iš pirmo žvilgsnio paprastas ir lengvas, tačiau giliau pakapsčius – rimtas, filosofinis ir tiek vaikams, tiek suaugusiems įdomus kūrinys slepia daugybę naudingų pamokų. Čia aptariamos žmogaus vertybės, idealistiškas požiūris į santykius, vienatvė, paviršutiniškas suaugusiojo gyvenimas – tai viena iš tų knygų, kurią reikia į rankas paimti vėl ir vėl, ir kaskart mintyse nugula vis kitokia žinutė.

Vytautė Žilinskaitė „Kelionė į Tandadriką“

Daugiausia kartų perleista satyrikės, poetės ir rašytojos Vytautės Žilinskaitės knyga. Pamokanti istorija pirmą kartą išleista 1984 m. supažindina skaitytojus su vaikų išmestais žaisliukais – kiškiu Kadriliu, šuneliu Kutu, pingvinu Tvinu, varle Letargija, lėle Einara bei pilotu Menesu, kurie randa erdvėlaivį ir išsiruošia į žaislų planetą Tandadriką.

Gilus, prasmingas ir gyvenimiškas kūrinys – skirtas ne tik vaikams, čia begalę išmintingų pamokų įžvelgs ir suaugusieji. Įvairialypė draugystė, išdavystė, žmogiškos dorybės ir ydos, santykių ypatumai ir tikėjimas svajonėmis – reta knyga šiandien sugeba aprėpti tiek daug  ir visa tai pateikti su tokiu vaikišku lengvumu.

Jules Verne „Kelionė į žemės centrą“

1864 m. išleista mokslinės fantastikos pradininko Žiulio Verno knyga tapo tikra sensacija – iki šių dienų ji prilipina vaikus prie knygų puslapių ir panardina juos į įtraukiančius nuotykius, susipynusius su naudingomis mokslo žiniomis.

Drauge su profesoriumi Otu Lidenbroku, jo sūnėnu, jaunuoju mokslininku Akseliu ir islandų medžiotoju Hansu skaitytojai leidžiasi į fantastiškų atradimų kupiną nuotykį link Žemės centro, kuriame aptinka milžiniškus grybus, povandeninius vandenynus ir kitas Žemės glūdumoje slypinčias paslaptis.

Otfried Preussler „Raganiukė“

Daugiau nei 60 metų nuo pirmojo išleidimo skaičiuojanti knyga – vis dar godžiai skaitoma mažųjų skaitytojų. Buvusioje Čekoslovakijoje gimęs rašytojas tikėjo, kad džiaugsmas – pagrindinis gyvenimo palydovas, o ypač daug jo reikia vaikystėje, tad savo knygas ir stengėsi parašyti nepaprastai linksmas ir kupinas džiugesio.

Istorija pasakoja apie vos šimto dvidešimt septynerių metų raganiukę, kuri mėgo krėsti pokštus ir stengėsi išmokti būti gera ragana. Pasmerkta senųjų raganų dėl savo noro tapti gerąja, o ne blogąja ragana, veikėja šmaikščiai kovoja su įsisenėjusiomis nuostatomis, padedama ištikimo pagalbininko varno Abrakso.

Justinas Marcinkevičius „Grybų karas“

Turbūt neatrastume Lietuvoje žmogaus, vaikystėje neskaičiusio šviesaus atminimo lietuvių poeto, prozininko ir dramaturgo Justino Marcinkevičiaus eiliuotos poemos „Grybų karas“. Žaisminga poema pirmą kartą išleista 1958 m. ir anot paties autoriaus – tai pats populiariausias jo kūrinys. Spalvinga, muzikali ir nuotaikinga poema Lietuvos knygynuose vis dar užima garbingą vietą vaikų literatūros lentynose.

J.K. Rowling „Haris Poteris“

Knygų serija apie berniuką burtininką apvaliais akiniais, kuris sudrebino milijonų vaikų ir suaugusiųjų pasaulį. Tad visai nenuostabu, kad nuo pat pirmosios knygos apie „Harį Poterį ir išminties akmenį“ išleidimo 1997 m., palyginti, visai neseniai, ši knygų serija jau buvo perleista virš 200 kartų.

Į viršų