Pradžia

Apie ekologiją su vaikais

Atnaujinta: 2023-10-02
Pradžia

Augant ekologinių katastrofų skaičiui, mūsų planetoje vis daugiau dėmesio skiriama klimato kaitai. Turtingiausios ir besivystančios šalys investuoja į aplinkosaugą, atliekų rūšiavimą, o žmonės kur kas atsakingiau vartoja, domisi ekologija.

Taigi apie tvarų ir ekologišką gyvenimo būdą po truputį pradėti pasakoti galima ir vos dvejų ar trejų sulaukusiems mažyliams.

Kuo daugiau darbo tėvai ir pedagogai įdės ugdydami vaikų ekologinį sąmoningumą, tuo švaresnėje aplinkoje gyvensime ateityje. Tad nuo ko pradėti pažintį su tvaresniu gyvenimo būdu?

Ekologiškas gyvenimo būdas

Maži vaikai paprastai linkę kopijuoti suaugusiųjų elgesį, todėl jei, pavyzdžiui, jie rūšiuoja atliekas, mažylis taip pat stengsis, kad atliekos atsidurtų skirtingose rūšiavimo dėžėse. Vienas populiariausių būdų saugoti gamtą – taupyti jos išteklius: pavyzdžiui, išeinant iš kambario nepalikti įjungto šviestuvo, užsukti vandens čiaupą valantis dantis ir pan.

Veiklos, ugdančios vaikų ekologinį sąmoningumą

Tvariam gyvenimo būdui galima skirti dalį bendro šeimos laiko: pavyzdžiui, puikia kasmete tradicija gali tapti dalyvavimas aplinkos tvarkymo talkoje „Mes darom“. Tiesa, talką galima susiorganizuoti ir savarankiškai bet kuriuo patogiu metu: tiesiog „apsiginkluokite“ šiukšlių maišais ir vienkartinėmis pirštinėmis ir vykite į netoli namų esančius apleistus miškelius, prie tvenkinių ir pan.

Ekologiški žaislai

  1. Vaikus reikėtų skatinti gerai pagalvoti, ar jiems iš tiesų reikia dar vieno naujo žaislo.
  2. Taip pat, jei tik įmanoma, patariama rinktis ekologiškus perdirbamus žaislus. Ekologiški žaislai – draugiški ne tik gamtai, bet ir vaikų sveikatai.
  3. Žaislus, su kuriais vaikai nebežaidžia, reikėtų ne išmesti, tačiau atiduoti sunkiau besiverčiančioms šeimoms, į vaikų dienos, krizių centrus ir pan.
  4. Populiarėja ir gimtadieniai, kai vaikai prašo ne dovanų ir žaislų sau, bet maisto ir reikmenų gyvūnų prieglaudoms. Tai irgi vienas būdų ugdyti vaikų sąmoningumą, mokyti juos daryti gerus darbus.

Ekologiški drabužiai

Reikėtų nepamiršti vaikų supažindinti su tvarios mados principais. Kartu su vaikais rinkitės praktišką, ilgai dėvimą, lengvai su kitais turimais drabužiais bei aksesuarais suderinamą aprangą. Vieni patraukliausių – ekologiški drabužiai vaikams. Jie pasiūti iš ekologiškos medvilnės ar kitų nekenksmingų pluoštų, tad nesukelia odos alergijų, yra švelnūs, puikiai sugeria prakaitą, greitai nenusidėvi bei turi daugybę kitų privalumų.

Knygelės ir filmai apie ekologiją pasakoja vaikų kalba

Puikiai tinka ir edukacinės knygelės, kuriose per vaikams suprantamus pavyzdžius pasakojama, kokios nemalonios pasekmės laukia teršiant gamtą.

Internete gausu įvairių edukacinių filmukų ekologijos tema. Pavyzdžiui, pirmiausia vaikus reikėtų supažindinti su pagrindinėmis sąvokomis (pavyzdžiui, kas yra ekosistema), o po to – ir pagrindiniais rūpinimosi aplinka principais.

Knygos apie ekologiją vaikams:

Laura Eritimo, Mari Ahokoivu „Išprotėję orai! Kodėl keičiasi klimatas?“

Luca Mercalli „NA IR KARŠTIS! Koks bus ateities klimatas? Ir kaip galime sumažinti žalą aplinkai?“

Jean-Michel Billioud „Apsaugokime Žemę. Didieji aplinkosaugos tikslai“

Zoe Tucker „Greta ir milžinai“

Janine Eck „100 dalykų, kuriuos tu gali padaryti dėl Žemės“

Informacija pateikta iš: www.naturoti.lt

Į viršų