Pradžia

„Metai su knyga 2“ suartins net ir labiausiai nutolusias bendruomenes

Atnaujinta: 2024-02-15
Pradžia

Sakoma: kas mėgsta skaityti, tas niekuomet nesijaučia vienišas. Šiemet tuo ir vėl galės įsitikinti visi, kas domėsis Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos (AVBA) projekto „Metai su knyga 2“ naujienomis. Pernai startavęs projektas papildė daugeliui puikiai žinomą kasmetį skaitymo iššūkį „Vasara su knyga“, suburdamas dar gausesnę knygos mylėtojų auditoriją.

Ruošk roges vasarą, o ratus – žiemą

Ne veltui sakoma: ruošk roges vasarą, o ratus – žiemą. Gerus įpročius taip pat verta ugdytis ištisus metus. Todėl vasaros iššūkiui Lietuvos bibliotekos ruošiasi jau nuo pat metų pradžios. Sumanytas kaip AVBA, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos ir LR kultūros ministerijos rengiamos skaitymo skatinimo akcijos „Vasara su knyga“ plėtinys, projektas „Metai su knyga“ tampa vasarinio skaitymo iššūkio įžanga ir katalizatoriumi, o vasaros iššūkiui pasibaigus – gražiu jo apibendrinimu. Tikriausiai ir dėl „Metų su knyga“ įtakos pernykštis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ vėl pasiekė rekordą: per tris vasaros mėnesius akcijos dalyviai perskaitė net 150 000 knygų.

2023 m. sėkmingai įvykęs apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų sumanymas „Metai su knyga“, išsikėlęs šūkį „Skaityti gera!“, parodė, kiek daug gali nuoširdi knygos rekomendacija ir šiltas pokalbis apie tai, kas perskaityta. Skaitymo ambasadorės, nuostabios kūrėjos Sigutė Ach, Ilona Ežerinytė ir Jurga Šeduikytė bei skaitymo edukatoriai Virgis Šidlauskas, Rebeka Una ir Emilija Latėnaitė visos Lietuvos bibliotekose surengė iš viso 56 susitikimus su mažais, didesniais ir suaugusiais skaitytojais, kurie kalbėjosi ne tik apie skaitymą, bet apie viską, kas rūpėjo, drauge dainavo, piešė, diskutavo bei kūrė Skaitymo manifestą. Gyvuose susitikimuose suburta beveik 2 000 dalyvių, o socialiniuose tinkluose (FB ir IG „Vasara su knyga“ paskyroje) projekto „Metų su knyga“ įrašais pasiekta net pusė milijono žmonių.

Kaip teigia viena iš projekto „Metai su knyga“ koordinatorių, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Toma Gergelienė, „Skaitymo skatinimą suprantu plačiai, kaip bendrojo raštingumo ugdymą. Tai nėra tiesiog rekomenduojamo knygų sąrašo pateikimas, bibliotekininko patarimas ar bandymas priverstinai įbrukti knygą. Skatiname atrasti įvairią literatūrą, susipažinti su rašytojais, įdomiais žmonėmis, kurie gali įkvėpti visapusiškai, gal ir ne vien skaityti“.

Skaitymo ambasadoriai Virgis Šidlauskas, Juozas Ališauskas ir Gina Viliūnė telks ir stiprins bendruomenes

Šiemet į smalsių skaitytojų draugišką būrį kvies trys žinomi ir mėgstami kūrėjai: vaikų skaitymo ambasadorius rašytojas, muzikantas Virgis Šidlauskas, paauglių skaitymo ambasadorius aktorius, slemeris Juozas Ališauskas ir suaugusiųjų skaitymo ambasadorė prozininkė, istorinių romanų autorė Gina Viliūnė. Pavasario, vasaros, rudens ir žiemos sezonams jie rekomenduos įdomiausių knygų, kurias kvies skaityti drauge.

Jei aprašyčiau save kaip personažą, jis būtų šiek tiek pakvaišęs. Bet gerąja prasme. Smalsus, nebijantis iššūkių, besistebintis pasauliu. Nesvarbu, ar knygoje būčiau padaužiškai pasišiaušęs, ar pametęs plaukus – visada pakliūčiau į keisčiausius nuotykius. Tikriausiai visur su savimi tampyčiausi pieštuką, piešimo popierių ir gitarą, kad progai pasitaikius galėčiau trinktelėti smagų rokenrolą.“ – taip prisistato mažųjų skaitytojų itin mėgstamas ir laukiamas V. Šidlauskas. O aktorius, dirbantis ir mokytoju, slemo žanrą įvaldęs J. Ališauskas paauglius kviečia į atvirą pokalbį: „Literatūra parodė man, kad viskas gali būti kitaip, todėl šio projekto metu noriu pasidalinti savo patirtimi ir išklausyti jus. Man įdomu, ar bėgant metams niekas nepasikeitė, ir vis dar sakoma „skaityk, nes reikia“. Ne tik rašytoja, bet ir profesionali Vilniaus gidė G. Viliūnė žada kvapą gniaužiančių pasivaikščiojimų knygų puslapiais.

Ambasadoriai surengs 36 susitikimus visoje Lietuvoje. Veiklos ypač orientuotos į nutolusius regionus ir įvairaus amžiaus bei socialinės padėties auditorijas. Susitikimuose ambasadoriai su bendruomenėmis ne tik aptars iš anksto rekomenduotas knygas, bet ir aiškinsis, kokias knygas rekomenduotų patys skaitytojai. Metų pabaigoje bus paskelbtas ypatingasis Lietuvos skaitytojų rekomenduojamų knygų sąrašas.

Balandžio pradžioje paaiškės, kuriose Lietuvos bibliotekose šiemet įvyks susitikimai. O pirmosios, pavasario sezono, knygų rekomendacijos pasirodys jau kovo pradžioje.

Su knyga – visus metus

Be skaitymo ambasadorių siūlomų veiklų, šiemet taip pat bus kuriamos tinklalaidės – iš viso dvylika turiningų pokalbių su išskirtinėmis asmenybėmis, iškiliais įvairių profesijų atstovais, kurie dalinsis savo gyvenimiškomis ir skaitymo patirtimis, atskleis kiekvienas savo profesijos subtilybes, taip pat atsakys į klausimus, kuriuos visi norintieji jiems galės iš anksto užduoti socialiniuose tinkluose. Tarp šių į skaitymą ranka nenumojančių profesionalų – bibliotekininkė Greta Kėvelaitienė, politologas Linas Kojala, gamtininkas, TV laidų vedėjas Marius Čepulis, astrofizikas dr. Kastytis Zubovas, mokytojas Karolis Klimas ir kiti. Tinklalaidės bus laisvai pasiekiamos internetu.

Kaip ir pernai, socialinių tinklų FB ir IG „Vasara su knyga“ paskyroje visus metus vyks įdomūs ir intriguojantys konkursai, kuriuose dalyvaujant bus galima laimėti puikių prizų. Projekto draugų sąrašas, daugiau informacijos apie būsimas veiklas ir kitos naujienos – interneto svetainėje www.vasarasuknyga.lt bei socialinių tinklų FB ir IG „Vasara su knyga“ paskyroje.

Projekto partneriai – Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, IBBY Lietuvos skyrius. Projektą „Metai su knyga 2“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos informacija

Kontaktinis asmuo: Toma Gergelienė, t.gergelienė@klavb.lt, tel.: 8 46 412 533

Į viršų