Pradžia

Be vandens – Rugilės Miliūtės kūrybinis pareiškimas

Atnaujinta: 2024-05-14
Pradžia

Gegužės 22 d., trečiadienį, 17.30 val. Nišinėje galerijoje atidaroma Rugilės Miliūtės personalinė paroda „Be vandens“. Tai – debiutinė jaunos autorės paroda, pristatanti fotografijų ciklą, sukurtą vos prieš kelis mėnesius. Fotografijose – apie kūrėjo ir kūrybos santykį, menininko gebėjimą ir negebėjimą prisitaikyti šiuolaikinėje visuomenėje, siekiant likti savimi – išsaugoti galimybę nevaržomai ir nepriklausomai kurti. Autorė dar tik žengia į meno pasaulį ir kol kas tyrinėja situaciją, kuri netrukus gali tapti jos pačios gyvenimo ašimi. Paroda veiks iki liepos 20 d. 

„Žuviai vanduo – lygiai tas pats kas žmogui oras – gyvybiškai svarbus faktorius, lemiantis ne tik formavimosi, tęstinumo, bet ir egzistavimo galimybę. Netekęs oro žmogus, kaip ir žuvis be vandens ilgai neišgyvena. Jį/ją tuoj ištinka mirtis.

Žuvis ir vanduo Rugilės Miliūtės fotografijoje pasirenkami kaip simboliai, įvaizdinantys kūrėjo ir kūrybos santykį. Autorė gilinasi į patirtis, kurios ateina menininkui praradus galimybę kurti. Žuvis šiose fotografijose – kuriantis meną individas. Jo vieta kūrybos ir meno lauke, kaip žuvies – vandenyje. Autorė bando įsivaizduoti, kas nutinka, kai menininkas praranda galimybę būti savo terpėje, yra apribojamas ar pats save apriboja ir kuriam (arba visam) laikui atsisako kūrybos. R. Miliūtė kalba apie aplinkybes, savotiškai paralyžuojančias kuriančio žmogaus veiklą ir taip nulemiančias esminius jo gyvenimo, taip pat ir asmenybės pokyčius. Jos fotografijoje prasminės paralelės brėžiamos tarp skrostos žuvies, vaikino juodu kostiumu ir buitinės aplinkos. Tarpusavio santykiai beveik nekinta, nuo pat pirmos iki paskutinės fotografijos žuvies istorija vienakryptė ir pabaiga nesunkiai nuspėjama. Ryškėjantys ir slopstantys santykiai formuoja užburto rato įspūdį ir kartu mezga aliuziją, kad išėjimo iš tokios situacijos kaip ir nėra.

Tačiau svarbu ne tik tai. Bene svarbiau, kaip susiklosčius tokioms aplinkybėms jaučiasi menininkas, turintis ambicijų ir noro kurti, kuriam kūryba reikalinga kaip oras, kaip žuviai – vanduo. Netekus vandens žuvis kankinasi, ilgainiui nustoja žiopčioti, ją apleidžia gyvybė. Žuvies istorija skamba labai dramatiškai, bet veikiausiai kažką panašaus teko patirti kiekvienam ir todėl autorės pasakojimas, kad ir surežisuotas, bet nesunkiai įtikina. Jos keliami klausimai iš anksto užprogramuoja atsakymus, o jautrus santykis su problema tampa savotišku situacijos prisimatavimu. Pati autorė dar tik žengia į meno pasaulį ir tai, apie ką ji kalba šiandien, kol kas tik įsivaizduojama. Tačiau netrukus gali tapti jos realybe.

Dar vienas nemažiau svarbus R. Miliūtės analizuojamas aspektas – menininko ir visuomenės santykis. Kai kur rimtai, kai kur šmaikščiai su nemenka humoro doze, ji konstruoja šių dviejų pasaulių jungtis. Vienose fotografijose šios jungtys beveik perregimos, suteikiančios galimybę menininkui ir visuomenei tapti vienu nedalomu dariniu, tačiau kitose tai tampa skirtingais poliais, o jungtys – riba, išryškinančia tam tikrus egzistuojančius konfliktus. Visa tai – apie savanaudiškumą, susvetimėjimą ir iš to kylantį nerimą. Taip pat ir – apie tikėjimą savimi, ryžtą, pasiaukojimą. Ir, žinoma, apie pasirinkimus, kuriuos atliekame kiekvieną dieną ir kiekvieną akimirką. Ką/ar galime aukoti tam, kad įgytume galimybę būti savimi?“ (Menotyrininkė Danguolė Ruškienė)

„Meniškos sielos žmogui kūryba yra lyg gaivus oro gurkšnis, kuris suteikia jėgų judėti pirmyn. Visai kaip žuviai vanduo, reikalingas išgyvenimui ir tolimam plaukimui. Menininkai turi plaukti ir būti laisvi. Tada gimsta kūryba, kuri pajėgi sudrebinti kitus, o galbūt ir visą pasaulį.“ (R. Miliūtė)

Apie autorę

Rugilė Miliūtė (g. 2005 m., Klaipėdoje) – Klaipėdos Vydūno gimnazijos abiturientė. Įvairiomis meno raiškomis (keramika, šokiu, teatru, muzika, fotografija ir kt.) domisi nuo vaikystės. 2018 m. lankė kursus „Fotografijos ABC. A lygis“, kur mokėsi fotografijos techninių pagrindų. 2022 m. Klaipėdos Vydūno gimnazijoje sėkmingai atsiskaitė baigiamąjį darbą, pristatė fotografijų ciklą ,,Melancholiška amžinybė“. 2023–2024 m. Karalienės Luizės jaunimo centre lankė fotografijos būrelį (mokytojas Gediminas Juška). 2024 m. dalyvavo jungtinėje parodoje „PA’MATAI“ (koordinatorė ir edukatorė Simona Agota Martinkus). „Be vandens“ – pirmoji autorės personalinė paroda.

Galerijos darbo laikas: pirmadieniais–penktadieniais, 10–19 val., šeštadieniais 10–17 val.

Sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis nedirba.

Į viršų