Pradžia

35-oji Ievos Simonaitytės literatūrinė premija – rašytojai Dianai Latvei

Atnaujinta: 2021-01-20
Pradžia

Šiemet Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos skyrimo komisija nutarė, kad 35-oji literatūrinė premija už novelių romaną „Memelio gaisras“ skiriama jo autorei, biologei Dianai Latvei. Novelių romane literatūrinėmis priemonėmis atskleidžiamas Klaipėdos krašto, vokiškojo Memelį ir naujai sukurtos sovietinio stiliaus Klaipėdos, gyvenimas ir humanistinės tradicijos, atveriama turtinga krašto istorija.

Daugialypė asmenybė, savo gyvenimą siejanti su Lietuvos Jūrų muziejumi, aktyvų kūrybinį kelią literatūroje pradėjo nuo 2017 metų, laimėjusi pagrindinę vieno banknoto premiją Rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus organizuotame trumpo rašinio konkurse „Balti praėjusios vasaros debesys“.

Autorė teigia, kad dabartiniame judriame amžiuje svarbu suprasti, kodėl verta pažinti kraštą, kurį vadiname savo namais. Novelių romanas „Memelio gaisras“ – nukelia skaitytojus į skirtingų laikotarpių Klaipėdos, kadaise vadintos Memeliu, ir jos apylinkių puslapius. Tai galimybė pažvelgti į svarbius miesto istorijos įvykius. Tarsi atliepdama į Ievos Simonaitytės meilę savam kraštui ir jo žmonėms, autorė tiki, kad kiekviena vieta Klaipėdos krašte turi savo dvasią, kurią galima pajusti, išmokti ar suprasti.

Literatūrinės Ievos Simonaitytės premijos tradicija užgimė 1987 m. Pirmuoju laureatu tapo rašytojas R.Sadauskas už romaną „Ežerėnų papartis“. Premija teikiama kasmet nuo 1987 m. Premija skiriama už meniškai vertingus kūrinius, literatūrinėmis priemonėmis atskleidžiančius Klaipėdos krašto, Mažosios Lietuvos gyvenimą ir humanistines tradicijas arba įamžinantį rašytojos Ievos Simonaitytės bei kitų šio krašto šviesuolių atminimą.

Premija teikiama Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje artėjant rašytojos Ievos Simonaitytės gimtadieniui—sausio 23 d. Premijos vertė—2000 eurų, ją skiria kultūros mecenatas Rimantas Cibauskas.

35-ajam Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos konkursui buvo pateikta 11 kūrinių:

Jolitos Herlyn romanas „Žinau, kad nieko nežinau“, Kęstučio Macijausko novelės „Debesų žuvys“, Dianos Latvės novelių romanas „Memelio gaisras“, Mindaugo Milinio istorinis romanas „Partizanas II“, Ritos Latvėnaitės pasaka vaikams „Kas tas Asis?“, Editos Barauskienės Paprūsės kronikos ir pasakojimai „Gyvasis lietuvybės kraujas“, Antano Stanevičiaus pasakėčios ir eilėraščiai „Skaitykla“, Aušros Žemynos Kavaliauskienės leidinys su papildytos realybės elementais „Paskutinis, užvėręs vartus: pagal Juliaus Radtkės dienoraščius“, Dainiaus Sobeckio poezijos knyga „Kryžiaus užraktu“ bei romanas „Lozoriaus evangelija“, Ulla Lachauer „Rojaus kelias : Rytprūsių ūkininkės Lėnės Grigolaitytės prisiminimai“.

Komisijos pirmininkė Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja dėkoja visiems dalyvavusiems konkurse ir sako, kad komisijai buvo nelengva išrinkti vieną kūrinį, nes rašančių apie mūsų kraštą, jo istoriją, žmonių likimus vis daugiau, o knygos vis kokybiškesnės savo literatūriniu turiniu.

Sausio 23 d. 18 val. virtualiame Literatūrinės Ievos Simonaitytės premijos įteikimo renginyje dalyvaus: Diana Latvė, dr. Laura Juchnevič, mecenatas Rimantas Cibauskas, literatūrologė Rosana Lukauskaitė, aktorės Eglė Jackaitė ir Regina Arbačiauskaitė.

Į viršų