Pradžia

Stoniškiuose vyko popietė „Prie Nemuno krantų mana kalba lietuvių...“

Atnaujinta: 2022-02-22
Pradžia

 „Didžiulis tautos noras gyventi laisvai ir savarankiškai atvedė mus į Vasario 16-ąją –  Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, kurios išvakarėse šiandien čia ir susirinkome. Tai – mums visiems reikšminga data, verta pagarbos tiems, kurie su didele meile kūrė ir kuria mūsų valstybę...“, – išvardijusi keletą Lietuvos iškilių žmonių, Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialo bibliotekininkė Zofija Genutienė tarp jų paminėjo ir iš Pagėgių krašto kilusius kūrėjus Viktorą Gailių, Aldoną Gustas bei Bronę Savickienę. „Matom, skaitom, klausom jų kūrybos, dedamės į širdį ir visada kažkas lieka, kas padeda gyventi“, – kalbėjo bibliotekininkė, pradėdama 2022 m. vasario 15 d. Pagėgių savivaldybės administracijos Stoniškių seniūnijos kultūros namų salėje vykusią literatūrinę popietę Prie Nemuno krantų mana kalba lietuvių.... Šis renginys skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, poeto, kultūros veikėjo Kazio Bradūno 105-osioms gimimo metinėms, poeto Bernardo Brazdžionio 115-osioms gimimo metinėms, Tarptautinei gimtosios kalbos dienai ir Lietuvių kalbos dienoms paminėti.

Lietuvių literatūros klasiko Bernardo Brazdžionio eilėraštį Lietuvos vardas perskaitė renginio vedančioji, stoniškietė studentė Kamilė Jankevičiūtė. Ji tęsė: „Mūsų istorija turtinga svarbiomis, pasididžiavimo vertomis ir minėtinomis datomis, tačiau dalis jų yra ne šiaip sau garsios, bet atraminės. Būtent tokia yra Vasario 16-oji – diena, labai reikšminga kiekvienam lietuviui, žinančiam ir gerbiančiam savo šalies praeitį. Tą dieną 1918 metais buvo padėti šiuolaikinės valstybės pamatai. Ši diena  minima po visą pasaulį pasklidusių lietuvių. Per sukilimus, baudžiavą ir sibirus žengė Lietuva savo laisvės link. Tad šiandien pelnytai didžiuojamės savo nepriklausomybe. Turėdami tvirtas, gilias istorijos, kultūros šaknis, auginame plačiausius sparnus mūsų tautos ateičiai.

Šilgališkis Kęstutis Bytautas pasveikino visus su švente ir, pritardamas gitara, padainavo dvi savo kūrybos dainas, skirtas Lietuvai. Pagėgių savivaldybės administracijos Stoniškių seniūnijos seniūnė Dalia Alkimavičienė perskaitė B. Brazdžionio eilėraštį Gimtinei.

Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Edgaras Kuturys pasidžiaugė Stoniškių seniūnijoje organizuojamomis šventėmis, palinkėjo ir toliau mylėti bei puoselėti Tėvynę, Pagėgių kraštą. Primindamas, kad vasario 14-oji yra Tarptautinė knygų dovanojimo diena, padovanojo bibliotekai ir jos skaitytojams naujų leidinių.

Didžiavimasis gimta šalimi, meilė savo kraštui, jo istorijai ir gamtai išsiliejo eilėraščių posmais, kai žodis buvo suteiktas jauniesiems stoniškiečiams. Scenoje eiles skaitė Robertas Jankovskis, Natas Smoliakov, Samanta Smoliakova, Emilija Stanevičiūtė, Vytas Užkuraitis.

Perskaičiusi Vytės Nemunėlio eilėraštį Mano vytis ir trispalvė, popietės vedančioji Kamilė Jankevičiūtė apžvelgė Bernardo Brazdžionio gyvenimo bei kūrybos, skirtos tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, kelią.

B. Brazdžionis – vienas pačių iškiliausių nepriklausomybės metais susiformavusių lietuvių poetų.  Okupacijų periodu B. Brazdžionis įgijo tautinio poeto statusą ir tapo beveik toks pat populiarus, kaip ankstesnėje epochoje buvo Maironis. Geriausieji jo eilėraščiai, rašyti tiek nepriklausomybės periodu, tiek ir vėliau, virto chrestomatiniais, o jų autorius pelnė lietuvių literatūros klasiko vardą. Stoniškietis Gintautas Stančaitis perskaitė kelis Bernardo Brazdžionio kūrinius, skirtus Lietuvai: „Nemuno tėvynėje“, „Lietuvos laukai“ ir kitus. Bet už visus gražiausiai skambėjo eilėraštis „Lietuviškam žodžiui“.

Prieš 105-erius metus gimė dar vienas žinomas poetas Kazys Bradūnas. Taip pat pasitraukęs iš gimtinės, gyvenęs Amerikoje, bet 1995 m. grįžęs į nepriklausomą Lietuvą. „Kas man yra labai svarbu – būtent žodžio gerbimas. Žodis turi būti labai tiksliai eilėrašty atrinktas“, – kažkada sakė poetas. Mūsų kraštietė, buvusi lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Bernarda Ežerskienė skaitė poeto Kazio Bradūno eiles.

Nuo 1999 metų Jungtinės Tautos vasario 21-ąją yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena. Lietuvių kalbos dienos Lietuvoje minimos nuo 2016 m. Šia proga kasmet nuo vasario 16 d. iki kovo 11 d. visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė lietuvybės ir lietuvių kalbos puoselėjimui skirtų renginių. Vedančioji K. Jankevičiūtė plačiau papasakojo apie tai ir pabrėžė, kad mūsų gimtoji kalba nuostabiai skamba poezijos ir dainų posmuose bei kasdieniniame bendravime.

Popietę pratęsė šilgališkis Kęstas Bytautas atlikdamas nemažai dainų – tiek savos kūrybos, tiek populiarių. Pagėgių savivaldybės Stoniškių pagrindinės mokyklos mokytoja Vida Gečienė pasveikino susirinkusiuosius Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga, įteikė gėles buvusiems kolegoms pedagogams Kęstučiui Bytautui, Bernardai Ežerskienei bei buvusiai savo mokinei, šį renginį vedusiai Kamilei Jankevičiūtei. Bibliotekininkė Zofija Genutienė gėlių žiedais dėkojo renginio vedėjai K. Jankevičiūtei, skaitovams B. Ežerskienei, K. Bytautui, G. Stančaičiui, o mažiesiems eiles skaičiusiems stoniškiečiams – vaisių ir saldėsių krepšeliu.

Visada lieka daug neišdainuotų dainų, nepasakytų žodžių... Tegul tai lieka kitiems susitikimams.

Ačiū visiems padėjusiems surengti šią popietę.

Zofija Genutienė
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialo bibliotekininkė
Nuotraukų autoriai: Edgaras Smoliakov ir Gražina Stančaitienė

Į viršų