Taip jau atsitiko, jog gyvename neramiais laikais. Ilgai besitęsianti COVID-19 pandemija, karo neramumai verčia susimastyti apie kiekvieno iš mūsų emocinę ir dvasinę savijautą.
Darbo aplinkoje praleidžiame daug laiko, tad svarbu rūpintis darbuotojų emocine sveikata ir teigiama atmosfera. Bendruomeniškumu grįsta darbo aplinka, geras darbovietės mikroklimatas ir emocinė sveikata, motyvuojantys renginiai ir mokymai gali reikšmingai prisidėti prie žmogaus savijautos gerinimo.
Dalinamės Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos (KLAVB) patirtimi ir praktika kaip stiprinama emocinė ir psichinė naujų ir esamų darbuotojų sveikata.
---
Paskaitų ciklas darbuotojams
COVID-19 pandemijos sukelti karantino ribojimai pakeitė ne tik įprastą gyvenimo būdą, bet ir darbo sąlygas. Didžiajai daliai darbuotojų pradėjus dirbti nuotoliniu būdu, 2021 m. buvo nuspręsta organizuoti kassavaitinius rytais vykstančius neformalius kolektyvo susitikimus su kavos ar arbatos puodeliu nuotoliniu būdu.
2021 m. pradžioje tris mėnesius kvietėme darbuotojus jungtis prie paskaitų ciklo „Prie kavos apie šiandienos biblioteką“. Viso organizuoti 9 susitikimai. Paskaitų metu įvairių skyrių darbuotojai bei administracijos atstovai pristatė savo skyrių arba asmenines veiklas, projektus, iniciatyvas, idėjas, vidinės komunikacijos įrankius. Ciklo paskaitos padėjo darbuotojams pažinti kitų skyrių veiklas, susipažinti su bibliotekų sistema, vidiniais darbo procesais ir subtilybėmis. Dažniausiai pristatymai išaugdavo į diskusiją, klausimų-atsakymų, istorijų dalinimosi sesijas. Tokie susitikimai buvo puiki proga ne tik gauti naujų žinių, bet ir susitikti/pasimatyti su kolegomis, pasidalinti rūpesčiais, tad pasibaigus paskaitai, kolegos dar mielai bendraudavo nuotolinėje erdvėje.
2022 m. nuspręsta pakartoti ir suorganizuotas 8-ių paskaitų ciklas naujiems, per metus prie komandos prisijungusiems kolegoms. Siekiant suteikti ne bibliotekinį išsilavinimą turintiems kolegoms bazinių žinių apie bibliotekininkystę, bibliotekų sistemą, atsakyti į iškylančius klausimus.
---
Naujokų adaptacija
Bibliotekoje esame paruošę naujų KLAVB darbuotojų adaptacijos ir integracijos tvarką, siekiant pasirūpinti sklandžia darbuotojo integracija ir gera emocine savijauta. Adaptacijos metu naujas darbuotojas tampa bibliotekos kolektyvo dalimi, prisitaiko prie bibliotekos vertybių, nuostatų, kultūros ir tradicijų.
Nauji darbuotojai tris mėnesius būna globojami vyr. metodininko vidinei komunikacijai. Darbuotojai po kelias valandas praleidžia atskiruose bibliotekos skyriuose, kad artimiau pažintų jų veiklą, darbuotojus, darbo subtilybes, suteikiame galimybes dalyvauti bibliotekos organizuojamose edukacijose. Supažindiname darbuotoją su organizacine struktūra, vidine įstaigos politika ir komunikacija, vykdomais tradiciniais renginiais bei bibliotekos elektroninėmis sistemomis naudojamomis darbo reikalams. Stebime naujų darbuotojų savijautą ir rūpinamės darbuotojo sklandžiu ir streso nekeliančiu įsitraukimu.
Vyresn. bibliotekininkė Neringa Poškytė KLAVB pradėjo dirbti 2021 m. birželį: „Stebint iš naujo darbuotojo pozicijos, apsilankymas kituose skyriuose labai svarbus. Nesitikėjau, kad Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka yra tokia erdvi, turinti tiek daug erdvių, paslėptų koridorių. Labai smagu iš arčiau pamatyti kitų skyrių darbą, susipažinti su vykdomomis veiklomis, pasisemti naujų idėjų, su minti, kad gal būt ateityje šis aplankytas skyrius ar kabinetas gali tapti tavo tolimesne darbo vieta.“
Vyresn. bibliotekininkė Agnesa Kenešytė-Gricė KLAVB pradėjo dirbti 2021 m. spalį: „Išties džiaugiuosi turėjusi galimybę apsilankyti kituose bibliotekos skyriuose ir susipažinti su jų vykdoma veikla bei kolegomis, kurių dažnai nesutinki. Adaptacija praplėtė akiratį, supratau, kad mūsų įstaigoje vyksta daug daugiau dalykų nei knygų išdavimas ar klientų aptarnavimas. Be to, susipažinimas su kitais departamentais suteikė pasitikėjimo savimi. Dabar, iš lankytojų sulaukusi klausimų apie kitų skyrių veiklą, galiu į juos atsakyti, o ne klausti kolegų ar siųsti žmones pas atsakingus asmenis.“
Bibliotekinių procesų inžinierius Mantas Zubrickas KLAVB pradėjo dirbti 2022 m. kovą: „Net nesitikėjau, jog atėjus darbuotis bus tokia galimybė pradžioje koordinuotai ir detaliai susipažinti su visa biblioteka. Taip, ji didelė, bet po tokios turiningos pažinties, ji pasidarė tokia artima man. Buvau supažindintas su visais bibliotekos skyriais, jų funkcijomis ir darbais. Be galo patiko ekskursija, kurios metu tikrai galiu sakyti, kad I. Simonaitytes biblioteka tikrų labirintų visuma. Taip moderniai paruoštas darbuotojas, gali sėkmingai įsilieti į bibliotekos darbų sūkurį.“
---
Mokymai
2022 m vasario mėn. KLAVB organizavo darbuotojams safeTALK (pasirengimo pastebėti savižudybės pavojų) mokymus. Po mokymų darbuotojai yra pasirengę atpažinti savižudybės rizikos ženklus ir padėti asmeniui svarstančiam apie savižudybę, užmegzti ryšį su žmonėmis, galinčiais atlikti intervenciją.
Nuo šiol apie 20 proc. KLAVB darbuotojų yra pasirengę priimti norinčius pasikalbėti darbuotojus, turinčius sunkumų. Ant šių darbuotojų kabinetų durų yra priklijuoti lipdukai su informacija, kad kolega yra pasiruošęs išklausyti.
Organizacijos darbuotojai nuolatos informuojami apie Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro organizuojamus mokymus psichinei ir emocinei sveikatai gerinti.
2022 m. pavasarį darbuotojams organizuoti „Profesinio perdegimo pavojai. Kaip pasirūpinti savimi?“ mokymai su psichologe Jolanta Kundrotiene. Mokymų metu kolegos įsivertino savo emocinę būklę, sužinojo būdus kaip su tuo tvarkytis, buvo supažindinti su pratimais emocinio intelekto lavinimui bei emocinei higienai palaikyti.
Taip pat organizuoti mokymai „Komandinis darbas ir lyderio vaidmuo“ ir „Prioritetai, laiko ir energijos valdymas“ su koučingo specialistu Aivaru Buitkumi, kuris padeda žmonėms atrasti daugiau laimės ir pasitenkinimo savo veikloje ir gyvenime. Mokymų metu darbuotojai supažindinti su lyderystės principais, lyderio savybėmis, komandinio darbo subtilybėmis laiko planavimu bei pasidalinta geraisiais pavyzdžiais ir praktikomis.
---
Bibliotekoje atsakingi asmenys domisi, derina ir planuoja mokymus darbuotojams apie emocinių sunkumų įveikimą, efektyvų bendravimą, organizuoja įvairius bendruomeniškus renginius bei edukacijas, siekiant palaikyti gerą darbuotojų savijautą ir teigiamą atmosferą įstaigoje.
Būtų labai smagu sužinoti kokia kitų bibliotekų patirtis rūpinantis darbuotojų emocine ir psichine sveikata. Kviečiu pasidalinti savo patirtimi ar pastebėjimais el. paštu: k.jankauskiene@klavb.lt
Kornelija Jankauskienė, Vyr. metodininkė vidinei komunikacijai