laisves forpostas
 
Kvietėme į virtualų parodos „Laisvės forpostas“ pristatymą sausio 13 d. 12 val. bibliotekos Facebook paskyroje.
Paroda eksponuojama Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje 1H galerijoje iki sausio 31 d.
Kviečiame apsilankyti bibliotekoje bei praleisti trečiadienio popietę dalyvaujant parodos virtualiame pristatyme: MLIM istorikas Saulius Karalius dalinsis žiniomis ir mintimis apie Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą lėmusius įvykius Klaipėdoje bei visoje Lietuvoje.
 
Nuoroda į renginio transliaciją:
Facebook: https://fbook.cc/3KPd
Youtube: https://youtu.be/AdXryFVcYYQ
  
„Laisvės forpostas“ – dokumentai, meno kūriniai, tikrus įvykius fiksuojančios fotografijos, pirmieji laikraščiai, kitus svarbius faktus liudijančios žinutės, susijusios su Sąjūdžio Klaipėdoje veikla (1988–1991 m.), taip pat ir jos priešistore. Eksponatai – iš bibliotekos Kraštotyros ir skaitmeninimo skyriaus archyvo, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus rinkinio, asmeninės dailininko, skulptoriaus ir visuomenininko Vytauto Karčiausko bei fotomenininko Remigijaus Treigio kolekcijos.
Parodos centre – unikalus, pirmą kartą visuomenei pristatomas eksponatas – vienas iš šešių Klaipėdos sąjūdininkų kreipimosi į Amerikos lietuvius egzempliorių ir V. Karčiausko sukurta nerūdijančio plieno kapsulė. Parodai jį paskolino Vytautas ir Eugenija Karčiauskai, kurie anuomet ir buvo „Vandens pašto“ (memorandumo plukdymo į JAV) idėjos autoriais. Trys tokios kapsulės su sąjūdininkų kreipimusi, užlietos vašku 1989 m. buvo slapta išplukdytos jachtomis ,,Lietuva“, ,,Audra“ ir ,,Dailė“ per Atlantą. Dvi miniatiūrinės iškeliavo kontrabandiniu keliu: viena taip pat buvo plukdoma paslėpta, kita slaptai skraidinama. Tais laikais Sovietų sąjungos sienos buvo griežtai saugomos. Tokiais būdais apsidrausta, jeigu iš buriuotojų kapsules tarybiniai pasieniečiai atimtų. Dar viena kapsulė su raštu ir sąjūdininkų parašais, kuri ir pristatoma parodoje, buvo paslėpta Klaipėdos senojo Balandžių pašto seife. Apie pastarosios egzistavimą žinojo tik du žmonės. Ji čia liko tam atvejui, jeigu iškeliavę memorandumai nepasiektų Amerikos arba sąjūdininkai būtų suimti, tada istorijai liktų bent jų vardai. Įdomus faktas, kad lėktuvu skraidinta miniatiūrinė kapsulė Ameriką pasiekė pirmoji. Joje saugotas mermorandumo tekstas buvo išspausdintas išeivijos spaudoje. Sėkmingai JAV lietuvius pasiekė ir kitos trys kapsulės. Viena iš jų buvo įteikta tuometiniam JAV gamtosaugos pareigūnui Valdui Adamkui, už kelerių metų tapusiam Lietuvos prezidentu. Klaipėdiečių Amerikos lietuviams siųsta žinia neabejotinai atliko svarbų vaidmenį tautos laisvės siekime.
Parodą parengė Eglė Budrytė ir Danguolė Ruškienė, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Kraštotyros ir skaitmeninimo skyrius.