User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

lowryLois Lowry (g. 1937) per keturiasdešimt kūrybos metų parašė ne vieną knygą, tačiau distopinė apysaka „Siuntėjas“, pasirodžiusi, 1993 metais, iš karto tapo sensacija. Kūrinys įvertintas net keliomis reikšmingomis vaikų literatūros premijomis.
„Siuntėjas“ – apysaka apie bejausmę ir griežtai gyvenimą apskaičiuojančią visuomenę iki šiol yra viena labiausiai vertinamų knygų žanro kategorijoje. Didelės vidinės įtampos kupina kūrinys yra apie tobulai sutvarkytą ateities visuomenę. Tačiau dvylikametis Jonas skausmingai suvokia, kiek daug tokia visuomenė yra praradusi... Šis neįprastos išmonės kūrinys bet kokio amžiaus skaitytoją privers susimąstyti apie žmonijos dabartį ir ateitį, apie stulbinančius laimėjimus ir skaudžius praradimus.
Pagal knygą „Siuntėjas“ 2014 metais buvo sukurtas filmas, kuriame vaidino tokie garsūs aktoriai kaip Jeff Bridges, Katie Holmes ir Taylor Swift.

Beveik po dvidešimties metų „Siuntėjo“ kūrėja nusprendė parašyti savo pasakojimo tęsinius. 2000-aisiais metais pasirodė antra dalis „Mėlyna sruoga“, 2004-aisiais trečia – „Žinianešys“, o 2012-aisiais išleista jau paskutinė ketvirta dalis „Sūnus“. Tęsiniuose pasakojamos vis kitų jaunuolių istorijos keistame postapokaliptiniame ateities pasaulyje. Kiekvienoje knygoje analizuojamos skirtingos visuomenės problemos. Visgi tęsiniuose galima rasti užuominų į „Siuntėją“ bei kas nutiko Jonui.
II ciklo knyga „Mėlyna sruoga“ nukelia mus į pasaulį po katastrofos, kur gyventojai turi tik elementariausias ir būtiniausias technologijas, o pyktis, godumas, pavydas ir žiaurumas paprastų žmonių gyvenimą paverčia trumpu ir nelaimingu. Visuomenė knygoje „Mėlyna sruoga“ taip pat kaip ir pirmojoje dalyje yra valdoma negailestingų Vyresniųjų, kuriuos gaubia paslaptis ir pagarbi baimė. O prisiminimų ir gebėjimų išsaugojimas ir vėl priklauso nuo vaikų.
Nepaprastai gabi siuvinėjimui luoša našlaitė Kira dėl neramumų kaime paimama gyventi į didžiosios Tarybos rūmus. Čia jai tenka su adata ir siūlu atkurti ant specialios mantijos istorinius piešinius. Šis rūbas bus dėvimas per kasmetinį susibūrimą, kuomet visi gyventojai susirenka išgirsti kelias valandas trunkančios dainos, pasakojančios pasaulio istoriją tokią, kokia ją nori matyti Vyresnieji.
Yra ir daugiau gabių vaikų. Tomas, berniukas, kuris drožinėja sudėtingus simbolius, ir mergaitė, kuri kažkada turės atlikti apie pasaulį pasakojančią dainą. Virš trijų gabių vaikų galvų nuolat tvyro Vyresniųjų grėsmė. Vyresniųjų, kurie neturi jokių ypatingų galių, naudojasi talentingais vaikais. O ir dainos ceremonija yra kur kas tamsesnė nei galima pagalvoti.

III ciklo knyga „Žinianešys“.
Miestelio ramybė sudrumsta. Utopinė jo bendruomenė anksčiau mielai įsileisdavo kiekvieną atvykėlį, o štai netrukus kelias į Miestelį svetimšaliams bus atkirstas. Nedaug kas, be Matijo, gali pereiti grėsmingąjį Mišką, todėl jam ir tenka išnešioti pranešimus, kad Miestelis bus uždarytas, ir pasistengti įkalbėti Aiškiaregio dukrą Kirą, kol dar nevėlu, grįžti kartu su juo. Bet šįkart ir Matijui Miškas labai priešiškas, skindamasis per jį kelią, vaikinas stato savo gyvenimą ant kortos.

„Sūnus“ pabaigia rašytojos postapokaliptinio ateities pasaulio viziją, galutinai susieja visas dalis į visumą.
Knyga prasideda toje pačioje vietoje, kaip ir “Siuntėjas”. Klaros pareiga distopinėje visuomenėje yra gimdyti vaikus. Paskutinis pagimdytas sūnus netikėtai yra išgelbėjamas Jono, kurį žinome iš pirmosios ciklo dalies. Klara iškeliauja jų ieškoti. Vėliau, sudužus laivui, ji – praradusi dalį atminties – patenka į kitą bendruomenę. Niekas nežinojo, kad Klara atėjo iš visuomenės, kurioje nebuvo emocijų bei spalvų. Ji turėjo sūnų, bet šis dingo. Moteris nežino nei jo vardo, nei kuo tapo, ar liko gyvas. Klara pasiryžusi surasti savo vaiką, net jei tai reikš didžiules aukas. „Sūnus“ ir vėl mus įtraukia į atšiaurų pasaulį, kuriame atsiranda naujas herojus. Šiame jaudinančiame serijos finale sulauksime ilgai lauktos kulminacijos ir finalinės gėrio bei blogio kovos.
„Sūnus“ apima meilės, įsipareigojimų, pasiaukojimo ir praradimo temas.