Rūkas migloje

Vasario 27 d. 17.30 val. bibliotekos Gerlacho palėpėje vyko Jūratės Straupaitės knygos „Rūkas migloje“ pristatymas. Poetinį vakarą vedė vedėjai Dalia Kanclerytė ir Adomas Stančikas

Žaismingas knygos pavadinimas kviečia susimąstyti: rūkas? O gal migla? Kas kur paklydo? Ar geriau, kai rūkas sklaidosi, ar kai paklysti migloje?
Jei šie klausimai ir neiškyla, perskaičius pavadinimą, naujos potekstės atsiveria atvėrus knygutės puslapius. Knyga suskirstyta į keturis skyrius, kurie nurodyti tarsi tam tikri švyturėliai horizonte, kad skaitytojas nepaklystų. Skaitant, kaip ir pati autorė yra sakiusi, nesinori remtis jokiais pavadinimais, nuorodomis, gairėmis – daug smalsiau mėginti „pagauti“, ką pagrindinė klaidžiotoja rūko miglose turėjo minty. Ir tos mintys perpintos, raizgytos... Bet ar ne tokia ir turėtų būti poezija? Gal tai − new wave poezija? Autorei išskirtinai svarbi simbolių kalba, o new wave skamba gan tematiškai. Poetė kilusi iš pajūrio, Palangos, ir dar pati vardu Jūratė. Tad, banguoti moka. Paklaidinti rūko miglose – taipogi.

Galbūt kažkam norėtųsi pastebėti, jog eilėraščiai, vadinkime, svyruoja. Svyruoja it pačios autorės ne vienoje knygutės vietoje minimos simbolinės pušys, bet tas svyravimas nėra atotrūkio principu, o atvirkščiai – palaikant subtilią poetiška giją, bet ir leidžiant sau šelmiškumo nepabijoti. Skaitytojas aptikęs tokius poetinius įvaizdžius − vaizdinius, kaip Godo, Itakė, ir po to pastebėjęs eilėraštį, pavadinimu „Vilioklis“, galėtų netgi leisti sau visiškai nesuprasti autorės, atidėti jos kūrybą į šalį. Tačiau gebėjimas išlaikyti žaismą – neleidžia abejoti autorės sąmoningais kūrybiniais sprendimais. Autorės poezija neapsieina be logikos, ritmikos, sąskambio darnos.

Autorė knygoje norėjo parašyti dedikaciją, jog knygutė skirta − mąstantiems ir maištaujantiems. Tačiau to nepadarė. Juk autorei nurodyti tikslinę grupę paprasčiau nei jos neturėti. Tai implikuoja, kad ne pirmą dieną poetė dėlioja logines minties eilutės. Grįžtant prie pavadinimo abstrakcijos – pavadinimas neparinktas kitoks – tarkime, „Pajūrio rūkas“, „Pajūrio takas“... Daug smagiau skaitytojui truputėlį paklysti: tiek rūke, tiek migloje, tiek abiejų sintezėje. O autorei – tokiu būdu, gal net ir truputėlį likti nesuprastai. Džiugu, kad randasi naujos bangos ir ne kur kitur, o Klaipėdoje!

Informuojame, kad renginyje gali būti fotografuojama, filmuojama, todėl jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti patalpinti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar media priemonėse.