Šiemet balandžio 4-7 dienomis Klaipėdos apskr. viešoji I. Simonaitytės bibliotekos Informacinių išteklių vystymo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Lina Bimbirytė lankėsi Bolonijos (Italija) vaikų knygų mugėje.

Bolonijos vaikų knygų mugė yra svarbiausias metų renginys vaikų knygų leidėjams, autoriams, vertėjams, literatūros agentams – visiems, kurie nori pasidalinti vaikų knygų leidybos, multimedijos ir animacijos pasaulio naujienomis.

Šiemet 53-ąjį kartą Bolonijos vaikų knygų mugė sukvietė 25-is tūkstančius lankytojų ir 1200-tus leidėjų iš 98-ių šalių. Mugėje nėra vykdoma prekyba knygomis ir ji nėra atvira plačiajai visuomenei. Šešiose didžiulėse salėse, apimančiose 24 000 kv. m. (plotu dvigubai didesnėje nei Vilniaus knygų mugė), susitikę vaikų knygų specialistai derasi dėl autorių teisių, vertimų, iliustravimo, technologinių naujovių bei kitų leidybinių klausimų.

Išsibarsčiusiuose mugės kampuose nuolat vyksta paskaitos, diskusijos, seminarai, susitikimai.

Bolonijos knygų mugėje yra teikiami prestižiniai apdovanojimai. Kiekvienais metais mugės organizatoriai išrenka ir apdovanoja gražiausias vaikų knygas, vertingiausias programėles, leidėjus, iliustruotojus.

Mugės metu yra skelbiamas didžiausias pasaulyje vaikų literatūros apdovanojimas – Švedijos vyriausybės įsteigta Astridos Lindgren atminimo premija (ALMA). Šiemet ši premija paskirta Amerikos bei Didžiosios Britanijos rašytojai Meg Rosoff. Garbingąjai Astridos Lindgren premijai gauti jau ketvirtąjį kartą šiemet buvo nominuotas Kęstutis Kasparavičius.

Kas antrus metus mugėje yra paskelbiamas Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros organizacijos (IBBY) įsteigtas Hanso Kristiano Anderseno medalio apdovanojimas. Šiemet mažuoju nobeliu vadinamą premiją laimėjo iliustruotoja Rotraut Susanne Berner (Vokietija) ir rašytojas Cao Wenxuan (Kinija).

Geriausi pasaulio vaikų knygų iliustratoriai kasmet yra pagerbiami specialiose mugės parodose. Šiemet jų buvo surengtos net 9-ios. Į pagrindinę konkursinių darbų parodą („The Art and the Masterpieces“) buvo atrinkta Stasio Eidrigevičiaus iliustracija iš H. K. Anderseno knygos „Sniego karalienė“. Ankstesniais metais net 13 kartų į šią parodą buvo atrinktos Kęstučio Kasparavičiaus iliustracijos.

Atskirame mugės paviljone pristatytos naujausios skaitmeninės technologijos: edukacinės programėlės, interaktyvios elektroninės knygos (ypač daug elektroninių knygų variacijų su papildyta realybe) bei įvairiausia skaitmeninė technika vaikams: nuo elektroninių pieštukų-vertėjų iki įvairiausias užduotis atliekančių robotų.

Gretimoje salėje įspūdingus stendus įsirengė didžiausių animacijos prekinių ženklų, pavyzdžiui, Star Wars, Angry Birds, Dory licencijavimo agentūros ir kvietė įsigyti įvairias licencijas savo veiklai vykdyti.

Lietuvai atstovaujančiame Lietuvos kultūros instituto stende buvo pristatomos per 60 vertingiausių pastarųjų metų knygų vaikams. Specialiai mugės lankytojams buvo paruoštas 2011-2016 metų gražiausių Lietuvos knygų vaikams katalogas anglų kalba.

Lietuvos kultūros institutas mugėje pakvietė dalyvauti iliustruotoją Ingą Dagilę, kurios knyga „Drambliai eina į svečius“ šiemet buvo išrinkta geriausia 2015 metų knyga mažiausiems skaitytojams. Pernai pakviesta iliustruotoja Aušra Kiudulaitė šiemet tapo mugės organizuojamo „Tyliosios knygos konkurso“ („Silent Book Contest“) finaliste.

Pagrindinis šių metų Lietuvos dalyvavimo Bolonijos vaikų knygų mugėje akcentas buvo Kęstučio Kasparavičiaus retrospektyvinės parodos „Dirigentas su teptuku“ atidarymas Meno ir istorijos bibliotekoje. Parodoje buvo pristatytos per 100 iliustracijų ir knygų apimančių 30 dailininko  kūrybos metų. Parodą surengė Lietuvos kultūros institutas bendradarbiaudamas su Lietuvos kultūros atašė Italijoje Julija Reklaite. Kęstutis Kasparavičius jau ne kartą yra pagerbtas Bolonijos knygų mugėje: 1994 buvo įvertintas garbingu UNICEF diplomu „Illustrator of the Year“, 2003 apdovanotas „Award for Excellence“.

Apsilankius Bolonijos knygų mugėje galima susipažinti su tolimiausių šalių vaikų knygomis, pamatyti pasaulines vaikų knygų rinkos tendencijas, technologines naujienas  bei susipažinti su lietuvių vaikų literatūros padėtimi pasaulinėje leidybos rinkoje.

Apsilankymą Bolonijos vaikų knygų mugėje finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Informacinių išteklių vystymo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Lina Bimbirytė